Jarmark rzemiosł dawnych, pokazy walk wojów i rycerzy, historyczne inscenizacje i wykłady – to atrakcje Święta Gryfa, na które już w ten weekend zaprasza Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 

Święto Gryfa obchodzone jest na szczecińskim zamku od roku 2014 i nawiązuje do najstarszego zachowanego wizerunku gryfa pomorskiego na pieczęci Bogusława II uwierzytelniającej dokument wystawiony 29 września 1214 roku.

Podczas tegorocznej edycji Święta Gryfa (25 i 26 września) po zamkowych dziedzińcach przechadzać się będą wojowie, rycerze i damy. Będzie można zajrzeć do warsztatów rekonstruktorów rzemiosł dawnych, którzy przybliżą, jak wyglądało m.in. kowalstwo, tkactwo czy zdobienie tekstyliów. Odbędą się warsztaty tworzenia motanek – tradycyjnych lalek słowiańskich, dostępne będą kramy z historyczną biżuterią. Na najmłodszych będą czekać gry i zabawy historyczne.

Podczas pokazów walk rekonstruktorów zmierzą się ze sobą wojowie słowiańscy z początków panowania Gryfitów i rycerze z okresu panowania księcia Kazimierza V. Odbędą się także prezentacje renesansowej sztuki żonglowania chorągwiami – sbandieratori – w wykonaniu Gwardii Gryfa.

Niezwykle interesująco zapowiada się inscenizacja obrzędu równonocy jesiennej – Święta Plonów Słowian Nadbałtyckich wg opisów Saxa Gramatyka z 1168 roku. Podczas rekonstrukcji wykorzystane zostaną elementy specjalnie przygotowanej scenografii i unikatowe rekwizyty.

W programie Święta Gryfa znalazły się również interesujące wykłady. Prof. dr hab. Marian Rębkowski, autor wydanej niedawno książki „Jak powstało Pomorze?”, opowie o początkach państwa pomorskiego władanego przez dynastię Gryfitów. O historii Gryfa jako symbolu i znaku heraldycznego mówić będzie dr hab. Andrzej Janowski.

W programie Święta Gryfa nie zabraknie także propozycji muzycznych. Warsztaty śpiewu tradycyjnego poprowadzi Joanna Lacher. Odbędą się koncerty muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Daj Ognia. Na smakoszy też czeka nie lada gratka – będzie można spróbować przysmaków kuchni dawnej – chociażby przepysznych kluseczek z serem i kiszoną kapustą zapiekaną w piecu.

Święto Gryfa poprowadzą Igor Górewicz i Tomasz Wieczorek. Organizatorem wydarzenia jest Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wielkie plenerowe widowisko rozpocznie się już w sobotę, 25 września. Potrwa dwa dni. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Program Święta Gryfa

25 września (sobota)

14:00 – rozpoczęcie

14:30 – pokazy bohurtowych walk rycerzy epoki Kazimierza V

15:30 – „Gwardia Gryfa” sbandieratori, czyli renesansowa sztuka żonglowania chorągwiami

16:15 – warsztaty śpiewu tradycyjnego w muzycznym namiocie Joanny Lacher

17:15 – pokazy walk wojów epoki początków Pomorza (do książąt Warcisława I i Racibora I) z komentarzem historycznym

18:00 – pokaz technik walk rycerzy epoki księcia Kazimierza V, wg traktatów szkół szermierczych z komentarzem historycznym

18:30 – pokazy bohurtowych walk rycerzy epoki księcia Kazimierza V

19:15 – wejście księcia Bogusława X

19:30 – „Gwardia Gryfa” sbandieratori, czyli renesansowa sztuka żonglowania chorągwiami

20:15 – prezentacja obrzędu Święta Plonów Słowian Nadbałtyckich, wg opisów Saxa Gramatyka

21:00 – koncert zespołu Daj Ognia

22:00 – zakończenie pierwszego dnia Święta Gryfa 2021 

26 września (niedziela)

12:00 – rozpoczęcie

12:00 – wykład prof. dr hab. Mariana Rębkowskiego pt. „Jak powstało Pomorze?” [sala Kina Zamek]

13:00 – wykład dr hab. Andrzeja Janowskiego „Historia Gryfa Pomorskiego” [sala Kina Zamek]

12:30 – pokaz walk wojów

13:00 – warsztaty śpiewu tradycyjnego w muzycznym namiocie Joanny Lacher

14:00 – koncert zespołu Daj Ognia

15.00 – „Gwardia Gryfa” sbandieratori, czyli renesansowa sztuka żonglowania chorągwiami

15:30 – pokazy walk wojów epoki początków Pomorza (do książąt Warcisława I i Racibora I) z komentarzem historycznym

16:00 – pokazy bohurtowych walk rycerzy epoki księcia Kazimierza V

17:00 – zakończenie