Sondaże przed wyborami do Parlamentu Europejskiego dają Ruchowi Pawła Kukiza od 4 do 7%. Taki wskaźnik mógłby przełożyć się na 3 lub 4 mandaty w europarlamencie. Niezależnie od wyniku wyborczego pewne jest jednak, że mandatu z tej listy nie otrzyma szczecinianin. Dlaczego? Bo na zachodniopomorsko-lubuskiej liście nie ma nikogo z naszego miasta. Jedynką jest Olimpia Tomczyk – Iwko z Zielonej Góry. Inni kandydaci pochodzą z takich miejscowości jak Chłopowo, Jeziory Wysokie czy Stare Biskupice.

„Propozycje, które padały dla kolegów były deprecjonujące dla Szczecina”

Ruch Kukiz 15 jako jedno z ostatnich ugrupowań zgłosiło swoją zachodniopomorsko-lubuską listę do Parlamentu Europejskiego. W wyborach samorządowych ugrupowanie Pawła Kukiza w Szczecinie startowało jako Koalicja Antysystemowa, a kandydatem na prezydenta Szczecina był Jakub Kozieł. W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego na liście ugrupowania próżno jednak szukać nazwisk z naszego miasta. Jedynką jest Olimpia Tomczyk – Iwko, przedsiębiorczyni z Zielonej Góry. Dalej na liście wyborczej znajdziemy nazwiska takich działaczy jak: Roman Knop, Stefan Romecki, Agnieszka Sajdak – Wasik czy Mirela Dudojć. Dlaczego nikt ze Szczecina nie zdecydował się na start i czy centrala ugrupowania komukolwiek z naszego miasta zaproponowała miejsca na liście wyborczej?

- W okolicach lutego zdecydowałem, że jednak kampania samorządowa kosztowała mnie i moją rodzinę zbyt dużo energii i wyrzeczeń, i to jeszcze nie czas na kolejny start. Oczywiście będę pomagał w kampanii i wspierał całą listę, jednak nie dałbym rady na aktywne prowadzenie kampanii wyborczej. Nie wykluczam natomiast startu w jesiennych wyborach parlamentarnych. Jeśli chodzi o innych kandydatów ze Szczecina to centrala bardzo długo zwlekała z decyzjami, więc mieliśmy zbyt mało czasu na odpowiednie wypromowanie osoby, która mogłaby zastąpić mnie na liście. Poza tym propozycje, które padały dla kolegów były deprecjonujące dla Szczecina, który jest największym miastem w naszym okręgu, więc wcale się nie dziwię, że odmówili startu – wyjaśnia lider Ruchu Kukiza w Szczecinie Jakub Kozieł.

Na jakich kandydatów będziemy mogli głosować?

Jedynką Koalicji Europejskiej będzie prof. Bogusław Liberadzki, liderem listy Prawa i Sprawiedliwości będzie minister Joachim Brudziński. Jedynką Wiosny Biedronia będzie Anita Kucharska – Dziedzic, liderką Partii Razem Julia Zimermann, jedynką Konferedacji został działacz z Wrocławia Krzysztof Tuduj. Nie wiadomo jeszcze, czy samodzielną listę we wszystkich okręgach wystawi ugrupowanie Polska Fair Play, jeżeli tak się stanie liderem listy będzie Robert Bodendorf. Wybory do Parlamentarnego Europejskiego odbędą się 26 maja.