Chodzi o przejście na ul. Mieszka I, na wysokości Cmentarza Centralnego i sklepu Jysk. Kilka miesięcy temu zginął na nim 85-letni mężczyzna. W przyszłym roku powinna tam powstać sygnalizacja świetlna, z zielonym światłem dla pieszych włączanym po wciśnięciu przez nich przycisku.

 

Na razie ZDiTM ogłosił przetarg na zaprojektowanie takiej sygnalizacji. Ma być ona skoordynowana ze światłami na skrzyżowaniu ulic Mieszka I i Milczańskiej. Wybrany wykonawca przygotuje m.in. projekt budowlano-wykonawczy branży elektrycznej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 30 czerwca.

Prace projektowe mają zająć 5 miesięcy od dnia podpisania umowy ze zwycięzcą przetargu. Oznacza to, że realizacja nowej sygnalizacji świetlnej będzie możliwa na początku przyszłego roku.

Celem jej budowy jest oczywiście zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. W tym miejscu dochodziło bowiem już do wielu groźnych sytuacji. Często kierowcy traktują ul. Mieszka I jak autostradę, a piesi nie zachowują wystarczającej ostrożności. Najtragiczniejsze konsekwencje przyniósł wypadek z 15 września ubiegłego roku. Kierująca mercedesem kobieta uderzyła na opisywanym przejściu w 85-latka. Mężczyzna zmarł w wyniku wielonarządowych obrażeń.

Niebezpiecznych przejść dla pieszych jest na ul. Mieszka I więcej. Przy skrzyżowaniu z ul. Białowieską (na wysokości sklepu IKEA) jest co prawda sygnalizacja świetlna, ale cykl zielonego dla pieszych jest tak krótki, że trudno przejść za jednym podejściem przez obie jezdnie. Nie brakuje jednak osób, które tego próbują, co grozi potrąceniem przez ruszające samochody. Konieczne jest bezpieczniejsze rozwiązanie. Wysłaliśmy w tej sprawie pytania do miasta.