Jeszcze w tym tygodniu, w środę lub czwartek, rozpocznie się wyburzanie wiaduktu nad DK20 w Lisowie – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W związku z tym kierowców czeka kilka dni sporych utrudnień.

AKTUALIZACJA 11.09.2019, godz. 13:50: GDDKiA informuje, że przejazd pod wiaduktem został zamknięty. Wykonawca przystąpił do prac rozbiórkowych.

 

– Żelbetowa konstrukcja jednoprzęsłowego obiektu komplikuje prowadzenie robót z zachowaniem ruchu pod nim. Dlatego zdecydowano się na zamknięcie ruchu pod obiektem na czas rozbiórki, co pozwoli na skrócenie okresu trwania utrudnień – tłumaczy Mateusz Grzeszczuk z GDDKiA.

Prace rozbiórkowe mają potrwać 3-4 dni, po czym ruch zostanie przywrócony i nie będzie już więcej utrudnień. W związku z tymi robotami zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu zakładająca objazd od Chociwla do Dobrej DW 144 i dalej DW146 i DW106 do Maszewa i Stargardu. Skrzyżowania na trasie objazdu będą odpowiednio oznakowane żółtymi tablicami. GDDKiA w szczególności zwraca uwagę kierowcom jadącym DW142 w kierunku Chociwla i dalej o konieczności zjazdu w Łęczycy na trasę objazdu.  

Wiadukt nad DK20 w rejonie m. Lisowo o konstrukcji żelbetowej został wybudowany na początku lat 40. XX wieku w ramach budowy autostrady Berlin-Królewiec. Konstrukcja samego obiektu została ukończona, ale droga która miała nim przebiegać nigdy nie powstała. Wiadukt jest nieużywany od wielu lat i nie ma do niego dojazdu. Obiekt ten również doznał uszkodzeń w wyniku działań wojennych.

– Stan wiaduktu pogarsza się z roku na rok i zdarzało się, że elementy betonowe konstrukcji obiektu spadały na jezdnię DK20. Wobec braku uzasadnienia dla remontu wiaduktu obiekt zostanie rozebrany. Roboty obejmą rozbiórkę ustroju nośnego, przyczółki nie będą rozbierane – informuje Grzeszczuk.