Fale na wodzie dąbskiej przystani co roku wraz z rozpoczęciem lata niosły dźwięki najpiękniejszej muzyki podczas koncertu "Muzyka na wodzie Jana Waraczewskiego". Poprzednie edycje koncertów przyciągały prawdziwe tłumy. Na przystani w Dąbiu, przy scenie nad jeziorem gromadziło się rokrocznie ponad tysiąc osób, a niecodzienna sceneria sprawiała, że każdy koncert był wyjątkowy.

W tym roku Filharmonia zaprasza na nieco inny koncert, który będzie nawiązaniem do koncertów na przystani i jednocześnie upamiętnieniem ich twórcy, skrzypka i wieloletniego koncertmistrza Filharmonii - Jana Waraczewskiego. Podczas niedzielnego koncertu online usłyszymy między innymi utwory Antonio Vivaldiego, Edwarda Elgara czy Modesta Musorgskiego, oddające ducha "Muzyki na wodzie", ale z nutą zupełnie nowego wykonania zespołu ÉxQuartet.

Podczas koncertu, po raz kolejny zabrzmią też skrzypce, na których grał Jan Waraczewski. Instrument ten nadal słychać w orkiestrze, choć samego Jana nie ma już z nami. Skrzypce po jego śmierci zostały przekazane solistce orkiestry symfonicznej i primariuszce ÉxQuartet - Monice Sawczuk.

ÉxQuartet to kwartet smyczkowy składający się z wyjątkowych osobowości muzycznych Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. W skład zespołu wchodzą: Monika Sawczuk, Łukasz Górewicz, Grzegorz Sadowski i Tomasz Szczęsny. Artyści tworzący zespół są wychowankami różnych środowisk muzycznych: Warszawy, Wrocławia oraz Szczecina, a zderzenie ich różnych ścieżek kariery i podejmowanych aktywności zaowocowało świeżym spojrzeniem na oczekiwania współczesnej publiczności.

Na koncert Filharmonia zaprasza w niedzielę 28 czerwca o godzinie 19:00 na swoje kanały w serwisach Facebook i YouTube.

UTWORY:

- Modest Musorgski - Promenada z cyklu „Obrazki z wystawy”

- Antonio Vivaldi - Cztery pory roku op. 8

- Edward Elgar - Salut d’amour op. 12

- Leroy Anderson (aranż. William Zinn) - Blue Tango

- Leroy Anderson (aranż. William Zinn) - Forgotten Dreams

- Leroy Anderson (aranż. William Zinn) - Plink, Plank, Plunk

- Leroy Anderson (aranż. William Zinn) - The Syncopated Clock