Jeden z najcenniejszych zabytków na północy Szczecina od wielu lat popada w ruinę. Po tym jak poprzednie władze miasta sprzedały obiekt prywatnemu przedsiębiorcy, a ten go nie zrewitalizował, Wieża Bismarcka niszczeje i nie ma raczej szybkich perspektyw na to, by miasto odzyskało obiekt i doprowadziło go do czasów świetności. Z oryginalną inicjatywą wystąpił radny PiS Dariusz Matecki. Polityk chciałby, by zabytek został wykupiony przez miasto i by powstało tam… Muzeum Zbrodni Niemieckich.

Dzierżawa kończy się w 2100 roku. Radny oczekuje działania miasta

Plan był taki, że prywatny przedsiębiorca doprowadzi obiekt do porządku i sprawi, że jeden z najpiękniejszych zabytków w Szczecinie stanie się czynnikiem aktywizującym północ miasta. Z zamierzeń nic nie wyszło, a Wieża Gocławska co jakiś czas pojawia się na portalach aukcyjnych. Szczeciński zabytek może kupić sobie każdy zainteresowany za kwotę od 500 tysięcy do miliona złotych.

– Gmina Miasto Szczecin dwukrotnie przegrała w sądzie i wieża oraz przyległy teren do dzisiaj leżą w prywatnych rękach – zauważa Dariusz Matecki z Prawa i Sprawiedliwości. – Czy miasto zamierza wykupić Wieżę Gocławską i w jakim terminie? Jest dzisiaj wystawiona za 490 tysięcy złotych – pisze radny w interpelacji i pyta, czy osoby odpowiedzialne za decyzje z 2001 roku poniosły odpowiedzialność karną i finansową za nieodpowiedzialną transakcję.

Muzeum Zbrodni Niemieckich na Narodzie Polskim – nowy pomysł

Polityk Prawa i Sprawiedliwości proponuje także co mogłoby powstać w tym miejscu: - Proszę ustosunkować się do pomysłu wykupu Wieży Gocławskiej i we współpracy z Ministerstwem Kultury, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Instytutem Pamięci Narodowej stworzenia w niej Muzeum Zbrodni Niemieckich na Narodzie Polskim – pisze Dariusz Matecki. – Ze Szczecina jako miasta granicznego powinien płynąć apel o prawdę, bo tylko na niej mogą opierać się poprawne, przyjacielskie stosunki pomiędzy Polską a Niemcami – dodaje polityk.

- Muzeum, które mówi o tragedii II Wojny Światowej jest już w Szczecinie, bo sporo mówi o tym Centrum Dialogu Przełomy, są tam dokumenty i świadectwa. Być może jest zbyt mało takich rzeczy, ale nie można powiedzieć, że nie ma takiego miejsca. Takie muzeum na Gocławiu kosztowałoby ogromne pieniądze. Mam inny pomysł. Szczecin jest jedynym miastem w Polsce, które nie ma muzeum o swojej historii. W połowie lat 90. próbowałem się umówić z wojewodą na przekazanie magistratowi Muzeum Historii Szczecina, ale to się nie udało. To byłby dobry pomysł – komentuje radny Koalicji Obywatelskiej Paweł Bartnik.

Konserwator zabytków o przyszłości Wieży Bismarcka

Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków na początku roku był gościem Radia Plus i pytany był o plany miasta odnośnie zabytkowego obiektu znajdującego się na Gocławiu: - To temat trudny, bo obiekt powinien służyć mieszkańcom. Obserwujemy brak zainteresowania i kontaktu z właścicielami obiektu. Była pod koniec roku złożona ekspertyza z kosztami szacowanymi prac zabezpieczających, wycena jednak nie pozwala na jednorazową interwencję. Jestem w tym temacie przed rozmową z prezydentem Szczecina – mówił Michał Dębowski.

25-metrowa Wieża Gocławska to zabytek otwarty w 1921 roku i jedna z najbardziej spektakularnych budowli na północy Szczecina.