Jubileuszowa edycja najważniejszego konkursu muzealnego w Polsce okazała się szczęśliwa dla szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji. Trafiło ono do grona docenionych instytucji takich jak m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla to ogólnopolskie coroczne wydarzenie, mające wyłonić i promować najlepsze przedsięwzięcia polskich muzeów. Konkurs organizowany jest przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wyróżnienie najwybitniejszych osiągnięć polskich muzeów działających oraz realizujących zadania statutowe w kraju i poza jego granicami oraz wyrażenie uznania dla ich autorów.

W kategorii „Nowe i zmodernizowane wystawy stałe” Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie otrzymało wyróżnienie za wystawę „Stoewer – jakość ze Szczecina”. Nagrodę główną w tej kategorii przyznano Muzeum Książąt Czartoryskich.

„Gratulujemy kolegom z Krakowa i musimy pogodzić się z przypadkiem, który zdecydował, że maszyny do pisania i samochody z fabryki Stoewerów musiały konkurować z „Damą z gronostajem” pędzla Leonarda da Vinci”, napisało na swojej stronie Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.

Nagrody zostały rozdane w 6 kategoriach: konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury, edukacja, projekty naukowo-badawcze, nowe i zmodernizowane wystawy stałe, wystawy czasowe, zarządzenie. Przyznano również Grand Prix. Wielkim zwycięzcą okazało się Muzeum Narodowe w Krakowie.

Muzeum Techniki jako jedyna szczecińska instytucja została doceniona w tej edycji.