„S.T.A.L.K.E.R. Pomiot Zony” to osadzone w popularnym uniwersum wydarzenie typu LARP. Jego uczestnicy wcielą się w rolę stalkerów, naukowców i bandytów przeczesujących 45-hektarowy teren Puszczy Bukowej w pobliżu Jeziora Szmaragdowego. Gra odbędzie się w dniach 14-16 czerwca, wciąż jeszcze można się zapisywać.

Takiej imprezy jeszcze w Szczecinie nie było

LARP (ang. live action role-playing) to wydarzenie, podczas którego gracze wcielają się w określone postacie (ze starannie przygotowanymi kostiumami i rekwizytami), aby wspólnie odgrywać i kształtować wstępnie zarysowany scenariusz wydarzeń. W naszym regionie najpopularniejszym wydarzeniem tego typu jest coroczny festiwal OldTown Larp w Stargardzie. W tym roku miłośnicy podobnych postapokaliptycznych klimatów będą mogli spotkać się również w Puszczy Bukowej, podczas wydarzenia S.T.A.L.K.E.R. Pomiot Zony.

- W samym Szczecinie jeszcze takiej imprezy nie było i chcielibyśmy, aby każdy zainteresowany miał okazję z niej skorzystać – mówi Cezary Ignaszak, prezes Stowarzyszenia SSP „ZA HORYZONT…”, które jest współorganizatorem wydarzenia. - Nasza impreza utrzymana jest w konwencji postapokaliptycznej. Dzieje się ona w cieniu awarii elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku. Temat ten jest na tyle ciekawy, że dorobił się własnego uniwersum STALKER, ukazanego m.in. w popularnych grach komputerowych oraz pokaźnej serii książek.

Podziemia, mutanty i strzelaniny

Gracze spędzą całą dobę w Puszczy Bukowej. Odgrywać będą role wolnych stalkerów, naukowców lub bandytów. Będą eksplorować teren (m.in. podziemia przy Jeziorze Szmaragdowym), zawierać sojusze, a przy tym ciągle uważać na znajdujące się w okolicy mutanty i wojsko. Nie zabraknie też elementów strzelanki ASG. Uczestnicy zostaną wyposażeni w specjalną autorską aplikację PDA, która zmieni każdy smartfon w klimatyczny gadżet, pozwalający wykryć „radioaktywne” miejsca.

- Terenem naszej gry jest około 45ha w Puszczy Bukowej, a jej początek i koniec znajdują się w Grocie (będzie pełnić rolę baru i głównej siedziby stalkerów). Jest to teren otwarty i z pewnością gracze będą wzbudzać sensację w okolicy, jednak cechą dobrego stalkera jest nie rzucanie się w oczy, wiec będą unikać otwartych przestrzeni czy miejsc spacerowych. Okolica natomiast obfituje w różnego rodzaju wąwozy, piwniczki czy ruiny, co idealnie wpisuje się w klimat, jaki chcemy osiągnąć – tłumaczy Cezary Ignaszak.

„Świat awantur, przygody, braterstwa albo łotrostwa”

Miłośników podobnych zabaw jest w Szczecinie i najbliższej okolicy coraz więcej. W czasie dwudniowego wydarzenia w Puszczy Bukowej będą mieli kolejną okazję do integracji. Wśród wydarzeń towarzyszących zaplanowano m.in. dwie prelekcje Tomasza Ilnickiego, autora ksiązki „Azyl. Zapiski stalkera”, o tematyce czarnobylskiej. Najwięcej emocji będzie jednak towarzyszyć oczywiście samej grze.

- Zapraszamy wszystkich na wydarzenie, gdzie na chwilę wskoczycie w świat awantur, przygody, braterstwa albo łotrostwa. Zabawy nie wirtualnej, przed ekranem komputera, ale realnej, prawdziwej, gdzie upadek naprawdę zaboli a reakcja spotkanych postaci jest całkowicie spontaniczna. Eksploracja, Wojsko, bandyci czy mutanty…..Czego chcieć więcej? – pyta Cezary Ignaszak.

Gdzie można się zapisać?

Wydarzenie S.T.A.L.K.E.R. Pomiot Zony odbędzie się w dniach 14-16 czerwca. Udział kosztuje 80 zł. Wciąż można zapisywać się na stronie https://stalker.szczecin.pl/. Tam też znajdują się wszystkie szczegółowe informacje, w tym te dotyczące fabuły.

- Wolne miejsca jeszcze mamy, więc wszystkich odważnych miłośników zapraszamy do gry. Jednak proszę zwrócić uwagę, ze termin gry szybko się zbliża, wiec nie zostawiajmy zapisów na ostatnią chwilę – zaznacza Cezary Ignaszak.

Organizatorami LARPa są: Stowarzyszenie SSP „ZA HORYZONT…”, nieformalna grupa RST Explor. (eksploratorzy obiektów militarnych) oraz stowarzyszenie Brotherhood of the Irish Whiskey (grupa ASG).