Odnowione balustrady, nowa nawierzchnia z płyt granitowych, usunięte kłódki zakochanych. Remont zabytkowego mostku nad Rusałką dobiegł końca i mieszkańcy mogą już podziwiać efekty kilkumiesięcznej renowacji.

 

Prace trwały od lutego br. Realizowała je firma INTOP Skarbimierzyce. Odnowione zostały wszystkie elementy mostku, w tym: fundamenty, przyczółki, sklepienie wraz z przegubami, słupy konstrukcyjne, płyty pomostu, gzymsy, balustrady i nawierzchnia.

Remont prowadzony był pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. – Ze względu na zabytkową wartość obiektu i możliwość zniszczenia odnowionych balustrad, zabronione jest umieszczanie na nich jakichkolwiek przedmiotów, w tym kłódek. Te, które się pojawią, będą usuwane. Apelujemy o przestrzeganie zakazu – zaznacza Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta.

Zdemontowane kłódki mają w przyszłości zostać zawieszone na nowej instalacji, przeznaczonej zakochanym specjalnie na ten cel. Magistrat na razie nie poinformował o szczegółach tej inicjatywy.

Renowacja mostku kosztowała 3,14 mln zł.

Mostek nad Rusałką został wybudowany w 1898 r. w stylu japońskim. Na jego obu końcach stały po dwie drewniane altanki stylizowane na wieżyczki, mieściła się w nich m.in. kawiarnia. Pawilony rozebrano w latach 50. XX wieku, ze względu na ich zły stan. Zakończony właśnie remont nie zakładał ich odbudowy.