Rozpoczął się proces przyłączania Morskiego Centrum Nauki do sieci ciepłowniczej 5. generacji. Tym samym gmach na Łasztowni będzie pierwszym budynkiem w Polsce ogrzewanym i chłodzonym w nowatorskiej technologii ectogrid.

Na Łasztowni powstaje inteligentna sieć ciepłownicza piątej generacji. Ectogrid to technologia opracowana przez koncern energetyczny E.on, który jest głównym udziałowcem Szczecińskiej Energetyki Cieplnej. Ma ułatwić wykorzystanie ciepła odpadowego i energii ze źródeł odnawialnych, co znacząco wpłynie na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji oraz ciepła do atmosfery.

W Polsce to pierwsze tego typu rozwiązanie, ale w Europie funkcjonują już obszary samowystarczalne energetycznie, które oparte są o tego typu rozwiązania. Docelowo sieć na Łasztowni ma być samowystarczalną i zagospodarowywać ciepło i chłód, których w niektórych obiektach jest nadmiar, tam gdzie jest ich brak. W poniedziałek rozpoczął się proces przyłączania do niej gmachu Morskiego Centrum Nauki.

– Ectogrid to zamknięta sieć o niskich temperaturach, która umożliwia wymianę ciepła pomiędzy budynkami. Oprócz w pełni kontrolowanego i przez to oszczędnego dostarczania energii cieplnej i chłodniczej do sieci, Stacja Bilansowania Ciepła ma możliwość magazynowania energii cieplnej i chłodu, co daje dodatkową oszczędność – podkreśla Jarosław Dobrzyński z Morskiego Centrum Nauki.

Tak ma wyglądać Stacja Bilansowania Ciepła, która powstaje na Łasztowni

Projekt Stacji Bilansowania Ciepła wyszedł spod deski kreślarskiej grupy architektonicznej DOMINO. Lokalizacja obiektu związana jest z bliskością istniejącej sieci wysokoparametrowej oraz zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

– Rozbudowa systemu będzie postępować wraz z powstawaniem nowych obiektów na terenie Łasztowni i podłączaniem ich do sieci ectogrid – oddanie stacji do użytku nastąpi już w październiku – zapowiada Jarosław Dobrzyński.