Mimo zbliżającego się wielkimi krokami sezonu wakacyjnego, w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia wciąż wiele się dzieje. Przed nami wystawy, koncerty, spotkania autorskie oraz mnóstwo wydarzeń o charakterze literackim przygotowanych przez Stowarzyszenie Progressum. W Starej Rzeźni i na Skwerze Kapitanów dużo będzie się działo także w trakcie Dni Morza. Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny.

- Wiele instytucji kultury w czerwcu szykuje się już do wakacyjnej przerwy, a my wręcz przeciwnie, cały miesiąc zapraszamy na bardzo interesujące inicjatywy. Na ścianach Galerii Szczecińskiej podziwiać można wystawę Michała Rejnera, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy młodego pokolenia. Jego prace prezentowane są obecnie w dwóch miejscach – w Szczecinie i Mediolanie. Pod koniec czerwca zapraszamy na projekt realizowany w ramach festiwalu Spoiwa Kultury, czyli występ zespołu Cukry łączącego muzyczną tradycję i nowoczesność – mówi Patryk Walczak, kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. – Wydarzeniem miesiąca jest projekt „W krainie czaru i uśmiechu” – czyli historia szczecińskiej operetki. To już 30 czerwca. Zapraszamy także na projekty i spotkania literackie, których w czerwcu będzie całe mnóstwo – zachęca.

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia rozpoczyna także zapisy na wakacyjne półkolonie.

CZERWIEC w Starej Rzeźni. Harmonogram:

Wystawa prac Michała Rejnera

do 23.06.2019

Michał Rejner to 22-letni artysta z Bytomia, który prezentował swoje obrazy między innymi: w Stanach Zjednoczonych - w Galerii Blanc w Chicago, Palazzo Ca’ Zanardi w Wenecji czy Lambretto Factory w Mediolanie. Malarz zadziwił wszystkich swoim niesamowitym talentem, głową pełną świeżych pomysłów oraz szaloną duszą. Twarze, najczęściej kobiece, są motywem przewodnim jego twórczości. Nie tylko tworzy farbami, będąc w USA znalazł stare architektoniczne mapy budynków i ułożył z nich kolejny obraz przedstawiający jego damę.

Wystawa Andrzeja Łazowskiego "Szczecin – mikrocentrum Europy"

13-30.06.2019 / wstęp wolny / wernisaż: 13.06 o godz. 19:00

Andrzej Łazowski, artysta fotograf i Ewa Podgajna, dziennikarka czekają na zgłoszenia od szczecinianek i szczecinian, którzy chcą, by ich portrety znalazły się na wystawie. Jak mówi fotograf: "Mam nadzieję, że kobiety będą miały większy niż dotychczas wpływ na tworzenie rzeczywistości w XXI wieku, dlatego zapraszam kobiety, aby to one zrobiły pierwszy krok. Każda z bohaterek może zaprosić na sesję mężczyznę, z którym chętnie współpracuje, którego lubi, kocha, z którym pracuje, z którym dzieli pasje. Z którym łączą je relacje rodzinne czy zawodowe. A czasami nie. Portrety zostaną pokazane na wystawie w Starej Rzeźni. W efekcie powstanie też świadectwo naszej wolności w 30. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku, od których rozpoczął się proces budowania państwa opartego na takich wartościach jak demokracja i wolność".

Zgłoszenie na sesję u Andrzeja Łazowskiego prosimy przesłać SMS-em na nr 601 738 038 lub e-mailem: a.lazowski@wp.pl. Wiadomość należy zatytułować: „Szczecin mikrocentrum Europy”.

Spotkanie autorskie z Jackiem Galińskim „Kółko się Pani urwało”

07.06.2019 / godz. 18:00 / wstęp wolny

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Jackiem Galińskim – autorem, scenarzystą, sportowcem. To miłośnik sztuk walki. Absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej i Wydziału Nauk Ekonomicznych UW. Laureat konkursu scenariuszowego "Wszystko zostaje w rodzinie" Akson Studio.

Najpierw włamano się do jej mieszkania. Złodzieje nie tylko ukradli pieniądze, biżuterię czy cenne dokumenty, lecz również sprofanowali najcenniejszą pamiątkę po mężu – jego galowy mundur. Policja zabiera się do śledztwa jak pies do jeża, chociaż ślepy wpadłby na to, że wszystkie tropy prowadzą do sąsiada z góry, faceta bez nogi. Nie ma mowy, tego munduru mu nie przepuści. Postanawia policzyć się z nim sama.

Literatura na Łasztowni

10.06.2019 / wstęp wolny

Spotkanie z Piotrem Owczarskim, autorem książki o Kocie Umbriadze, którego pomnik stanął w ubiegłym roku na bulwarach. To zaproszenie dla wszystkich dzieciaków, ale nie tylko.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Progressum.

Wykład Małgorzaty Krawczak "Egoizm – a fuuu… nieładnie, no kto tak robi? Co ludzie powiedzą?!"

11.06.2019 / 18:00 / wstęp wolny

Małe dziecko obwieszcza swoje istnienie światu najpierw za pomocą płaczu i śmiechu, a w miarę podrastania tym, czego chce lub nie. Niestety wychowanie i cała związana z nim socjalizacja to przeważnie proces tłamszenia – z „ja tak chcę!” do „jak tego chcecie…”. Styl życia nakierowany na realizację własnych marzeń, niejednokrotnie bywa piętnowany, naznaczony nieposłuszeństwem i ołatkowany egoizmem. Szczególnie dotkliwe jest to w stosunku do kobiet, żon, matek… choć panowie też zbierają cięgi. A egoizm, gdy się go dobrze zrozumie, piękny jest…

Wykład Jacka Rudnickiego "Wyspiański i himalajski jazz"

18.06.2019 / 20:00 / wstęp wolny

Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem

24.06.2019 / 18:00 / bilety: 45 zł

Nie ma nie zawsze oznacza brak. Spotkanie z Mariuszem Szczygłem o jego najnowszej książce NIE MA. Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma nie ma. Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, izraelska pisarka, a także jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność”.

Organizator: MD Impresariat Artystyczny

Koncert zespołu Cukry w ramach festiwalu “Spoiwa Kultury”

25.06.2019 / 18:30 / wstęp wolny

Teatr Kana już po raz dwudziesty zapraszana na festiwal Spoiwa Kultury. Tym razem przywołana zostanie symbolika Tygodnia. Każdy z 7 dni ukierunkowany będzie na pogłębione spotkanie z jednym z ważnych dla nas obszarów. Każdy będzie kawałkiem osobnej ścieżki, który składa się na naszą wspólną drogę. W tym roku po raz pierwszy zapraszamy do Starej Rzeźni na koncert zespołu Cukry.

Cukry to projekt muzyczny, który powstał w 2017 roku, w Warszawie, w kuchni przy małym stole. Stara i nowa tradycja, przestrzenie wiejsko-miejskie, lata 90. i dziewczyńskie historie opowiedziane w podwórkowy sposób. Trzy pyskate białe wokale, wyszczekane teksty, gęsta muza w równowadze z ciszą i miękkością uczuć. Inspiracje polską muzyką tradycyjną i współczesną poezją. Tematy otwierają przestrzeń ruchowo-performatywną. Wejście w to, co wyparte i zapomniane, odczuwane, dobrze znane.

Wystawa Macieja Woltmana

24.06-28.07.2019 / wstęp wolny / wernisaż: 26.06 o godz. 18:00

„W krainie czaru i uśmiechu” – czyli historia szczecińskiej operetki

30.06.2019 / 18.00 / wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta na niesamowite wydarzenie „W krainie czaru i uśmiechu”. 30 czerwca będziemy wspominać i rozmawiać o szczecińskiej operetce, o jej historii, wielkim potencjale i niesamowitej sławie. Popołudnie spędzimy na wysłuchaniu arii i duetów słynnych operetek w wykonaniu takich artystów jak: Lucyna Boguszewska, Paweł Wolski, Andrzej Prus-Wokulski oraz Zenosław Borkowski. Występ będzie przeplatany wywiadami z Krystyna Pohl, które poprowadzi Andrzej Prus-Wokulski.

Półkolonie naukowe z LEGO Education

01-05.07.2019 / koszt: 499 zł