To będzie najbogatsza w wydarzenia jesień w prawie pięcioletniej historii istnienia naszej instytucji – zapowiada kierownictwo Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, zapraszając mieszkańców na Łasztownię. Wrześniowy harmonogram wydarzeń już to potwierdza. Tylko w tym miesiącu w Starej Rzeźni zaplanowano aż dwa niezwykłe koncerty, wyjątkowy festiwal filmowy, spotkanie ze słynnymi Filipinkami czy specjalny pokaz głośnego dokumentu „Obywatel miłość”. Na większość wstęp jest bezpłatny.

– Szczególnie polecamy koncerty. W wrześniu w Starej Rzeźni wystąpi dwóch niezwykłych artystów. Najpierw Michał Kowalonek, który zastąpił Artura Rojka w zespole Myslovitz, a tydzień później człowiek, który swoją wrażliwością ujął producentów seriali Netflixa i jest on jednym z najbardziej uznanych twórców muzyki do seriali amerykańskich. Mowa oczywiście o Danielu Spaleniaku, który gościł w Starej Rzeźni już rok temu, a jego koncertu wysłuchała pełna Sala Iluzjon – zachęca Patryk Walczak, kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

W tym miesiącu na Łasztowni zaplanowano także drugą edycję festiwalu filmowego SeniorMovie (którego Stara Rzeźnia jest partnerem) oraz kolejną „Niedzielę z Filipinkami”. W spotkaniu zaplanowanym na 22 września swój udział zapowiedziały już cztery członkinie legendarnej grupy. Ponadto odbędzie się konferencja gospodarcza „To share Knowledge and Exprience” organizowana we współpracy z Grupą CSL oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. We wrześniu powracają też spektakle teatralne prezentowane w ramach projektu „Scena Starej Rzeźni”.

Oto szczegółowy harmonogram wrześniowych wydarzeń w Starej Rzeźni:

Festiwal Filmowy SeniorMovie, edycja 2.

12.09-15.09.2019 / wstęp wolny

Festiwal Filmowy Senior Movie to okazja do spotkania się i integracji wielu środowisk: seniorów, twórców filmowych, widzów w różnym wieku, środowiska artystycznego, amatorów i profesjonalistów. W programie konkurs główny oraz wiele wydarzeń towarzyszących, m.in.: dyskusje, wykłady dotyczące sztuki filmowej, prezentacje profesjonalnych, wartościowych produkcji filmowych, spotkania z zaproszonymi gośćmi ze świata filmowego, wystawy itp. Uczestnicy będą mogli obejrzeć aż 27 filmów, zrealizowanych przez osoby w wieku 60+ i zakwalifikowanych do konkursu głównego. Dokonania seniorów z USA, Portugalii, Japonii, Szwecji, a przede wszystkim z Polski powalczą o statuetki KOTów oraz nagrody pieniężne. Wśród tych produkcji są dzieła debiutantów, ale także filmy doświadczonych twórców, jak np. Erazm Dominiak (który na festiwal zgłosił swój dokument o malarzu Dariuszu Milińskim), francuski reżyser Werner Schnater, który przysłał impresję „My Deathcar” czy Marek Osajda, który pokaże swój film „Kadry życiopisania” o Arturze Danielu Liskowackim. 12 września, w ramach festiwalu, odbędzie się specjalna projekcja filmu „Miłość bezwarunkowa” w reżyserii Rafała Łysaka, zdobywcy wielu nagród, w tym Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym w ubiegłym roku. To obraz pokazujący, że porozumienie między 80-letnią bardzo religijną kobietą i jej wnukiem gejem, jest realne... Wstęp bezpłatny. Szczegółowy program festiwalu tutaj 

Koncert Michała Kowalonka

20.09.2019 / g. 20:00 / bilety 30 - 40 zł

20 września w Starej Rzeźni z kameralnym recitalem wystąpi jeden z najpiękniejszych, rockowych głosów młodego pokolenia - Michał Kowalonek. Poznański artysta przez wiele lat był liderem grupy Snowman, a po odejściu Artura Rojka, w 2012 roku, został wokalistą grupy Myslovitz, z którą wydał płytę "1.577". Z różnymi projektami koncertował między innymi w Nowym Jorku, Memphies, Chicago, Londynie, Paryżu czy Berlinie, dzielił scenę z takimi artystami, jak Lenny Kravitz, Hozier i Archive. Obecnie artysta promuje swoją solową twórczość. Na koncercie w Starej Rzeźni usłyszymy najnowsze utwory oraz przeboje Myslovitz i grupy Snowman.

Wystawa Renaty Łempickiej

8.09-20.09.2019 / wstęp wolny

Do 20 września w Starej Rzeźni można oglądać wystawę prac Renaty Łempickiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, kierunek malarstwo i rysunek, członkini Stowarzyszenia Artystycznego Integracji Europejskiej. Artystka mieszka i tworzy głównie w Szczecinie. Jej prace znajdują się w publicznych i prywatnych kolekcjach w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech oraz Meksyku. Jest uczestniczką licznych plenerów, wystaw, projektów artystycznych w kraju i za granicą oraz aukcji charytatywnych. W lipcu tego roku otrzymała za swoją twórczość międzynarodową nagrodę  artystyczną International Prize Michelangelo. Uprawia malarstwo (olej, akryl, akwarela), rysunek i monotypię. W swojej twórczości odchodzi od realizmu, poszukuje nowych środków wyrazu, próbując rozwiązać na płaszczyźnie płótna problematykę światła, koloru i ruchu. W swoich pracach przedstawia barwne kompozycje inspirowane otaczającym światem, spostrzeżonym zjawiskiem (barwą, światłem, dźwiękiem). Jej obrazy są  często abstrakcyjne, niedopowiedziane, pozostawiające odbiorcy możliwość własnych skojarzeń i interpretacji.

Specjalny pokaz filmu o Grzegorzu Ciechowskim „Obywatel miłość”

21.09.2019 / g. 18:00 / bilety 25 zł

„Obywatel miłość” to dokument pokazujący życie i twórczość Grzegorza Ciechowskiego, lidera legendarnej  grupy „Republika”. Po wieloletnim milczeniu, jego druga żona Anna opowiada historię ich miłości oraz wspólnego życia. Bardzo osobisty i emocjonalny obraz o wielkim uczuciu, które narodziło się i trwało na przekór przeciwnościom. Film jest też swego rodzaju mapą do lepszego zrozumienia twórczości artysty. Opowiada o kulisach i powodach powstawania wielu piosenek. Dokument zawiera niepublikowane wcześniej materiały archiwalne, które pokazują artystę w nieznanym dotąd świetle. Motto filmu to: Film o pragnieniu i cenie szczęścia Grzegorza Ciechowskiego.

 

Akcja charytatywna - wystawa Agnieszki Mikołajczyk

21.09-12.10.2019 / wernisaż 28.09.2019 / wstęp wolny

Agnieszka Mikołajczyk z zawodu inżynier transportu i logistyki, z zamiłowania malarka, artystka, miłośniczka piłki nożnej oraz zapalona badaczka zjawisk pogodowych i baczny obserwator zmian klimatycznych. Wernisaż „Colours of joy” połączony będzie z licytacją obrazów autorki. Całkowity dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup niezbędnego sprzętu do analizy chodu, a także pomoc podopiecznym Instytutu Wparcia Oddechowego i Neurorozwojowego Dzieci. Wieczór uświetni recital prof. Jacka Rudnickiego oraz koncert charytatywny Magdaleny Żak.  

Filipinkowa niedziela

22.09.2019 / g. 16:00 / wstęp wolny

Chluba Szczecina wraca, by wspominać swoje lata świetności. Powracając do korzeni naszego miasta, Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia przybliży Państwu historię słynnego nie tylko w Polsce, zespołu Filipinki. Artystek, które były również ambasadorkami Szczecina i ikoną mody dla wielu Polek. Podczas wydarzenia organizatorzy chcą dać odbiorcom szansę na to, by przenieść się w lata 60. i 70. W ciągu dnia odbędą się spotkania, podczas których będzie można poznać historię słynnego zespołu. Ciepła herbata i ciasto w towarzystwie urokliwych tematów, stworzy niepowtarzalny czas spędzony w Starej Rzeźni. Tego wieczoru premierowo zostanie też zaprezentowany teledysk zespołu Markato.  

Wykład Jacka Rudnickiego „Artyści ulicy, sztuka ulicy”

24.09.2019 / g. 20:00 / wstęp wolny

Spotkanie z Jackiem Rudnickim z cyklu „Studium Sztuki, Filozofii i Medycyny”. Życie toczy się na ulicy, to największy teatr na świecie, dla wielu jedyny. To miejsce zarówno do prezentacji, jak i obserwacji. Wszyscy jesteśmy uczestnikami tego spektaklu. Poza światem marzeń jest obszarem wolności znacznie większym niż w jakichkolwiek strukturach. Jest też światem niemal nieskrępowanej przynależności, której wielu z nas potrzebuje. Oprócz wykładu Jacka Rudnickiego, zobaczymy również kino eksperymentalne z muzyką autorską, aktora ulicy Piotra Ciechowskiego, a także usłyszymy dźwięki natury, które zaprezentuje nam Darek Ryżczak.

Monodram Marcina Zarzecznego „Zwierzenia bezrobotnego aktora”

25.09.2019 / g. 18:00 / bilety 25 zł

Marcin Zarzeczny, aktor Teatru Polskiego zaprasza na monolog w formie komedii, w której opisuje    doświadczenia związane z  poszukiwaniem pracy młodego człowieka, zdeterminowanego w dążeniu do realizacji swoich marzeń. Marcin Zarzeczny stworzył brawurową kreację aktorską o sposobach radzenia sobie z zawodowym zniechęceniem i przezwyciężaniu trudności wrodzonym poczuciem humoru i zdrowym dystansem do otaczającej nas rzeczywistości. Uruchamia on w widzach pozytywne myślenie, pokazując tym samym całą skalę swoich aktorskich możliwości.

Premierowy spektakl „Pół na pół”

25, 28, 29.09.2019 / g. 17.30, 21.00 / bilety 40 – 50 zł

„Pół na pół” to przesycona czarnym humorem komedia opowiadająca o dwóch przyrodnich braciach, którzy postanowili pozbyć się swojej rodzicielki. Czy można lubić kogoś, kto źle życzy swojej rodzicielce? W czasie trwania spektaklu publiczność przekona się, że czarne charaktery wcale nie są takie czarne. W spektaklu zobaczymy Sławomira Kołakowskiego oraz Wiesława Orłowskiego.

Konferencja „To share knowledge and experience”

26.09.2019 / g. 9:00-15:30 / wstęp wolny / rejestracja

Celem konferencji jest nawiązanie współpracy pomiędzy polskimi a niemieckimi firmami oraz pozyskanie nowych kontaktów biznesowych. Do dyspozycji uczestników przygotowane będą stoliki eksperckie o tematyce: wsparcie w inwestycjach, logistyka oraz zagadnienia prawne. 

Spektakl „Morfina 0,05 wg M. Bułhakowa”

26.09.2019 / g. 19:00 / bilety 20 i 25 zł

Fundacja Kultury West&Art oraz Stara Rzeźnia zapraszają na widowisko teatralne „Morfina 0,05″ Michaiła Bułhakowa w reżyserii i wykonaniu Marka Żerańskiego. Monodram ten to sceniczna adaptacja pierwszego, a zarazem autobiograficznego opowiadania rosyjskiego pisarza, które powstało w 1927 roku. Autor skrupulatnie opisał w nim swe doświadczenia z zażywaniem morfiny, odbywając praktykę lekarską w Wiaźmie, na głębokiej rosyjskiej prowincji. Reżyser wyeksponował psychologiczny obraz stanu narkotycznego po zażyciu niewielkiej dawki oraz szybko postępujący proces uzależnienia. Ukazał postać głównego bohatera, lekarza Polakowa, jako ofiarę przypadkowego popadnięcia w nałóg, jego bezowocne próby odrzucenia nałogu, bezskuteczne kroki samowyleczenia i tragiczne konsekwencje głodu narkotykowego. Niewinna dawka 0,05 dla uśmierzenia bólu szybko uśmierza wszystkie inne aspekty życia… wraz z nim samym. Spektakl został pokazany przedpremierowo w ramach 53. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT.

Koncert Daniela Spaleniaka

27.09.2019 / g. 20:00 / bilety 35 - 45 zł

Daniel Spaleniak jest młodym muzykiem specjalizującym się w muzyce bluesowo-folkowej. Jak sam o sobie mówi, lubi grać na gitarze, po prostu. Jego utwory wzbudziły zainteresowanie za oceanem. Piosenkę „Back Home” można usłyszeć w telewizyjnym kryminalnym serialu „Elementary”, a „Dear love of mine” w produkcji Netflixa „Ozark”, ale to nie jedyne obrazy, w których pojawiła się muzyka młodego artysty. Warto również  wspomnieć o utworach „Why” oraz „Night”, które można usłyszeć w popularnym amerykańskim serialu „The Path”. Daniel to jedyny Polak, którego twórczość tak mocna zagościła w amerykańskich produkcjach filmowych.