Degustacja japońskiej herbaty, nauka rysowania mang, warsztaty origami i mnóstwo ciekawych prelekcji, m.in.: o Japonii lat 60., fenomenie pokemonów, japońskiej architekturze i pierwszych samurajach. To tylko część atrakcji, które czekają na uczestników piątkowego Dnia Kultury Japońskiej Nippon.

Dzień Kultury Japońskiej zaplanowano w ostatni piątek roku, 30 grudnia, w budynku Wydziału Filologicznego US przy al. Wojska Polskiego 107-109. To już siódma edycja imprezy, podczas której kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni będzie można poznać z różnych stron.

Mangi, origami i degustacja japońskiej herbaty

Ciekawie zapowiadają się m.in. warsztaty origami i rysowania mang. Podczas tych pierwszych będzie okazja nauczyć się tradycyjnych form zginania papieru oraz poznać kilka rodzajów modułów, w tym np. tradycyjny moduł chiński. Z kolei zainteresowani mangą spróbują naszkicować kilka mangowych twarzy, aby tak jak japońscy twórcy, poprzez wygląd oddać charakter postaci.

W programie imprezy znalazł się także prelekcjo-warsztat o zielonej herbacie, który poprowadzi herbaciany ekspert – Anna Brożyna, autorka bloga Piewca Teiny. Będzie można dowiedzieć się skąd się bierze matcha, czyli zielona herbata w proszku, poznać jej historię i właściwości. Nie zabraknie oczywiście degustacji.

Od architektury po figurki
Zaplanowano również sporo interesujących wykładów. Będzie można dowiedzieć się jak wyglądało społeczeństwo japońskie i jego kultura w latach 60. XX wieku oraz jak bardzo zmieniło się od tamtego czasu. Będzie też okazja przyjrzeć się niepowtarzalnej japońskiej architekturze czy zapoznać się tamtejszą kinematografią i filmami współczesnych twórców jak np. Takeshi Kitano, Shunji Iwai czy Hirokazu Koreedy. Blogerka Mayora 13 zaprezentuje swoją kolekcję japońskich figurek, cosplayerka LinaSakura opowie o historii cosplay'u w Polsce, a Paweł Behrendt, stały publicysta magazynu o Japonii Torii, zaprasza na prelekcję o pierwszych samurajach.

Japończyk opowie o swoich przygodach w Polsce

Siódmy Dzień Kultury Japońskiej Nippon odwiedzą również goście specjalni. Chihei Nishio z Hiroshimy, który obecnie studiuje i pracuje w Poznaniu, opowie o „Polsce oczami Japończyka”, o swoich przygodach i tym jak postrzega nasz kraj. Z kolei Szósty, youtuber ze Szczecina specjalizujący się w popularnej na całym świecie grze Pokemon Go, opowie o fenomenie kieszonkowych potworów oraz o tym jak wygląda praca youtubera.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Szczegółowy harmonogram znajduje się w naszym kalendarzu wydarzeń. Impreza startuje w piątek o godz. 14:00 i potrwa do 19:00.

Organizatorzy ogłosili też konkurs. Jego zasady są bardzo proste. Wystarczy zrobić selfie z przedmiotem, który kojarzy się z japońską kulturą, a następnie opublikować je na Facebooku na stronie wydarzenia Siódmy Dzień Kultury Japońskiej Nippon. Zdjęcie, które zdobędzie najwięcej like’ów wygrywa konkurs, a zwycięzca otrzyma na Nipponie małą niespodziankę.