Niezwykłe koncerty, genialne filmy, inspirujące spotkania, komediowy wieczór, a nawet nauka atrakcyjnego mówienia! Kwiecień w Starej Rzeźni zapowiada się wyjątkowo ciekawie!

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia działa już od dwóch lat. W tym czasie udało się zorganizować mnóstwo wydarzeń, które pokazały mieszkańcom jak piękna może być Łasztownia. Każdego miesiąca po drugiej stronie Odry odbywa się wiele ciekawych spotkań, koncertów, wystaw i warsztatów dla dzieci. W kwietniu Stara Rzeźnia również nie zwalnia tempa.

Marcelina po drugiej stronie Odry

o niezwykle udanych występach Smolika z Kevem Foxem i Kasi Kowalskiej kolejną muzyczną ucztę w Starej Rzeźni zaplanowano już w czwartek, 20 kwietnia. Będzie to koncert Marceliny. Wokalistka grała na najważniejszych polskich festiwalach, m.in. Opener, Coke Live, Off Camera. Była również nominowana do najważniejszej polskiej nagrody – Fryderyków. Podczas koncertu w Szczecinie usłyszymy akustyczne wersje utworów z trzech płyt Marceliny. Artystce będą towarzyszyć znakomici gitarzyści: Robert Cichy (współpracujący m.in. z Anią Dąbrowską) oraz Michał Olesiński. Bilety kosztują 30 zł w przedsprzedaży.Koncert Ryczących Dwudziestek

Dwa dni później, 22 kwietnia, w Starej Rzeźni na Łasztowni zaplanowano oficjalne rozpoczęcie szczecińskiego sezonu żeglarskiego. Zagra grupa Ryczące Dwudziestki, która zaprasza na „wspólny rejs przez rozbujane wody piosenki żeglarskiej”. Tego wieczoru będzie miała miejsce również premiera piwa „Ryczące Dwudziestki”, które powstało w wyniku kooperacji Browaru Okrętowego z Komitetem Społecznym „Pomoc dla Qni”. Andrzej „Qna” Grzela, lider Ryczących Dwudziestek, w lutym 2015 roku doznał wylewu krwi do mózgu. Jego przyjaciele zbierają fundusze na leczenie i rehabilitację artysty. Bilety wstępu 40 zł.

 

Charytatywny występ wirtuoza akordeonu

Z kolei 25 kwietnia po drugiej stronie Odry wystąpi wirtuoz akordeonu – Przemysław Nowak. Cały dochód z koncertu zostanie przeznaczony na zakup sprzętu dla Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej w szpitalu przy Unii Lubelskiej 1 w Szczecinie. Bilety-cegiełki kosztują 40 zł.

 

Te filmy trzeba zobaczyć!

W programie kwietniowych atrakcji w Starej Rzeźni nie mogło też zabraknąć pokazów filmów. Już w najbliższy czwartek, 13 kwietnia, w sali Iluzjon swoje produkcje pokaże Stowarzyszenie Kamera. W repertuarze znalazły się trzy dokumenty:

- „Mój pierwszy raz” (reż. Krzysztof Kuźnicki) Ten piętnastominutowy film dokumentalny opowiada o zwykłym dniu pana Henryka, w którym po raz pierwszy wydarzyło się coś wyjątkowego – coś, o czym nasz bohater nigdy nie zapomni.

- „Pan Ciasteczko Mr Biscuit” (reż. Krzysztof Kuźnicki) Historia Krzysztofa Kraśniewicza. Znanego szczecińskiego wielbiciela kultury i sztuki. Historia, która chwyta za serce, skłania do rozmyślań, zostaje na długo w pamięci. To produkcja, którą powinien zobaczyć każdy.

- „Damy radę Pani Halinko” (reż. Anna Wiśniewska, Agnieszka Michalska, Krzysztof Kuźnicki) Czym jest samotność? W jaki sposób można pomóc drugiej osobie? „Damy radę Pani Halinko” to produkcja, która w ujmujący sposób przedstawia relacje interpersonalne i udowadnia, że wokół nas są dobrzy ludzie, których przewodnią myślą jest „warto pomagać”.

Seans rozpocznie się o godz. 18:00. Wstęp jest bezpłatny.

Improwizacyjna tusza na ramieniu

Po drugiej stronie Odry będzie też zabawnie! W środę, 12 kwietnia, w Starej Rzeźni wystąpi Szczecińska Grupa Improwizacyjna Pod Pretekstem. Jak zapowiadają jej członkowie, można spodziewać się wielu świńskich kawałów, nieprzewidywalnego biegu wydarzeń, tajemniczych i wciągających historii i przede wszystkim dużo świetnej zabawy. Początek o godz. 18:00. Bilety kosztują 15 zł.Coś dla mam, miłośników historii i dalekich podróży
W tym miesiącu w Starej Rzeźni przygotowano również mnóstwo bardzo ciekawych spotkań. Już w poniedziałek, 10 kwietnia, prof. Jacek Rudnicki zaprasza w niezwykłą podróż po wspaniałych krajach Dalekiego Wschodu. Jak mówi, tajemnicą tamtejszej ludności jest umiejętność łączenia tradycji ze współczesnymi osiągnięciami. Wykład rozpocznie się o 19:30, wstęp jest bezpłatny.

Na Łasztownię warto się wybrać również we wtorek, 11 kwietnia. Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziennikarzy w ramach cyklu „Przychodzimy, odchodzimy” organizuje spotkanie z Ewą Stanecką, wojewódzką konserwator zabytków i historykiem sztuki. Uczestnicy będą szukać odpowiedzi na pytanie „Jak wyeksponować historię we współczesnym świecie?”. Początek o 18:00, wstęp także jest bezpłatny.

Z kolei 27 kwietnia w Starej Rzeźni odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Mama to kobieta”. Tym razem panie dowiedzą się, dlaczego trzeba się interesować tym, co się dzieje w oświacie, jakie skutki reformy odczują nasze dzieci oraz jak bez szkody dla rozwoju zawodowego odnaleźć się w zmieniającej się rzeczywistości. Gośćmi spotkania będą: Joanna Dudziak i Dorota Korczyńska. Bilety 30 zł.

Podpowiedzą, jak dbać o głos
[WARSZTATY ATRAKCYJNEGO MÓWIENIA ZOSTAŁY PRZENIESIONE DO KOOPERATYWY ŁAŹNIA przy ul. Koński Kierat 14/15. WARSZTATY MUSICALOWE ODBĘDĄ SIĘ W KLUBIE HORMON. GODZINY POZOSTAJĄ BEZ ZMIAN]
Z okazji Światowego Dnia Głosu, 23 kwietnia, w Starej Rzeźni na Łasztowni zaplanowano naukę atrakcyjnego mówienia (11:00) i warsztaty musicalowe (13:00). Te ostatnie zajęcia poprowadzą członkowie Teatru Broadway - Prywatnego Teatru Muzycznego Małgorzaty Obłój. Podczas zajęć poruszane będą zagadnienia techniki śpiewu, pracy z mikrofonem i ruchu scenicznego. Najzdolniejsi uczestnicy będą mogli podpisać z Teatrem kontrakt, który zapewni im roczne bezpłatne szkolenie oraz zapewni pracę na największych scenach w kraju. Udział w obu warsztatach jest bezpłatny.

Slam (pojedynek) poetycki

Ciekawie zapowiada się też kwietniowy pojedynek poetycki, który w Starej Rzeźni odbędzie się 26 kwietnia. Jak zapowiadają organizatorzy: „poprzez łączenie różnych form, chcemy pokazać, że sztuka wcale nie jest nudna”. W programie wydarzenia zaplanowano m.in.: występy zespołów rockowych, szanty, pokazy tańców tribal fusion oraz hula, wystawę oraz gratkę dla miłośników marynistycznych historii, czyli spotkanie z kapitanem Józefem Gawłowiczem. Udział w tym wydarzeniu także jest bezpłatny.

Będzie też nowa wystawa

Od 19 kwietnia w Starej Rzeźni będzie prezentowana również nowa wystawa zatytułowana „To co kocham”. Na ekspozycję składają się prace kobiet zafascynowanych życiem i otaczającym je światem - Leonardy Ćwirko, Bożeny Surmacz i Elżbiety Korniak. Tematem ich dzieł jest wszystko, co przynosi im radość oraz szczęście tworzenia. Wystawiane prace prezentują zarówno człowieka, przyrodę, jak i architekturę. Wernisaż zaplanowano w środę, 19 kwietnia, o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Centrum Kultury Euroregionu cały czas stawia na rozwój wydarzeń kulturalnych w mieście. W tegorocznym kalendarzu znajdziemy jeszcze między innymi majowy koncert zespołu Riffertone, czerwcowy występ elektronicznego duetu Cukierki, Dni Ulicy Zbożowej, pełne atrakcji wakacje na Łasztowni, mnóstwo ciekawych spotkań literackich i sensów filmowych.

Stara Rzeźnia to 500 m kwadratowych powierzchni odrestaurowanego budynku dawnej miejskiej rzeźni. Przyciąga industrialnym i klimatycznym wnętrzem. W budynku znajdują się restauracja oraz księgarnia Kubryk Literacki. Można wynająć sale na organizację szkolenia, konferencji, targów czy koncertów.