Miasto przygotowało tańszy o 40 procent projekt schroniska dla zwierząt, które ma powstać przy ul. Południowej. Przetarg na wykonawcę planowany jest w pierwszym kwartale 2020 r. Projekt został odchudzony, bo w pierwszym postępowaniu, które odbyło się w połowie 2019 r., oferty zainteresowanych firm były aż o ponad 10 mln zł wyższe niż budżet miasta. Jedna opiewała na 27 mln zł, a druga na 29 mln zł. Przetarg unieważniono.

- Musimy zejść do realiów naszych możliwości, czyli w okolice 12-13 mln zł. To jest kwota, którą możemy przeznaczyć na schronisko – mówił prezydent Piotr Krzystek w programie studio wSzczecinie.pl, zapowiadając zmodyfikowany projekt schroniska.

80 miejsc dla psów

Teraz poznaliśmy szczegóły nowej, tańszej koncepcji. Na pięciohektarowej działce przy ul. Południowej stanie parterowy budynek złożony z pięciu pawilonów, a nie siedmiu jak wcześniej planowano (2 tys. m kw. zabudowy zamiast 3 tys. m kw.). Indywidualne boksy dla psów z własnymi zadaszonymi wybiegami zajmą dwa pawilony. Oznacza to, że będzie można przyjąć 80 psów, a nie 120.

Nie będzie osobnego pawilonu dla kotów, które umieszczone zostaną w innej części obiektu. Zrezygnowano z tzw.„zielonych dachów”, na których miały pojawić się rośliny.

Efekt w 2021 r.

Magistrat uspokaja jednak, że wszystkie zaplanowane wcześniej funkcje obiektu zostaną zachowane. Poza miejscami dla zwierząt powstanie też: strefa dla odwiedzających, sale edukacyjne, gabinety weterynaryjne, pomieszczenia socjalne, magazyny, biura. Zwiększą się otwarte wybiegi dla psów zaplanowane między pawilonami.

Przetarg na wykonawcę ma zostać ogłoszony w pierwszym kwartale 2020 r. Jeśli wszystko pójdzie z planem, nowoczesne schronisko powinno być gotowe w 2021 r.