Choć aura nie była zbyt przyjazna dla działań w plenerze organizatorzy Szczecin Film Festival wykonali nie tylko swój plan działań online, ale także tych na żywo. Przygotowali lekcje historii, zajęcia z bajkoterapii i filmoterapii. Zaprosili także na warsztaty filmowe, które odbyły się 20 czerwca w jednej z sal Szczecińskiego Inkubatora Kultury oraz w jego ogrodzie.

Zajęcia były zaplanowane z myślą o młodszych nastolatkach. Zaczęły się o godz. 12.00 od odtworzenia “Nawiedzonego domu”, filmu powarsztatowego, zrealizowanego podczas zajęć SEFF MINI w 2018 roku i wyreżyserowanego przez Paulinę Ratajczak i Krzysztofa Kuźnickiego. Właśnie te osoby poprowadziły również sobotnie spotkanie, objaśniając m.in. na czym polega technika pikselacji, użyta w tej produkcji. Poza tym można było dowiedzieć się jakie są plany filmowe, co to jest klatka filmowa i ile ich mieści się w sekundzie obrazu. Młodzi uczestnicy zajęć mogli też poznać zasady działania zoopraksiskopu, czyli pierwowzoru kinematografu oraz triki, pozwalające na oszukiwanie naszych zmysłów, tworzenie iluzji, że coś się dzieje, choć tak naprawdę tak nie jest.

Poza tym zaprezentowano fragment filmu “The Electric Hotel” z 1908, w którym także wykorzystano pikselację. To dzieło wyreżyserował hiszpański pionier kinematografii, Segundo de Chomón (twórca, urodzony w 1871 roku, który przez kilka dekad eksperymentował w dziedzinie technologii filmu barwnego). Był autorem wielu filmów krótkometrażowych, z których “The Electric Hotel” należy do najczęściej omawianych i analizowanych. Widzimy wnim, jak krzesła same się przesuwają, walizki otwierają, a szczotka sama czyści buty jednego z bohaterów...

Krótki wykład teoretyczny, zilustrowany tymi dwoma filmami, był wstępem do działań praktycznych. Dwie grupy osób pod kierownictwem obojga reżyserów realizowały zdjęcia do filmików w ogrodzie Szczecińskiego Inkubatora Kultury, pokazując m.in. wyrastające w kilka sekund kwiaty czy ukazujące się „znikąd” postacie. Dzieci w praktyce stosowały zatem pomysły, które wcześniej zostały zaprezentowane na ekranie m.in. w „Nawiedzonym domu”.

Ostatni dzień festiwalu to trzy seanse bajkoterapii, także w Szczecińskim Inkubatorze Kultury. 21 czerwca młodzi widzowie zobaczyli i omówili m.in. irlandzki film „Chłopiec w bańce”.