To wyjątkowe wydarzenie. Zgromadzi w Szczecinie znakomite grono europejskich gitarzystów, których będzie można usłyszeć podczas wieczornych koncertów, oraz międzynarodową grupę wybitnie zdolnych, młodych uczestników konkursu. W ten weekend w naszym mieście odbędzie się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Baltic Guitar Days.

Festiwal rusza w piątek, 14 czerwca i zakończy się w niedzielę. Wszystkie wydarzenia, tj. koncerty, konkurs, lekcje mistrzowskie, prezentacje instrumentów i gitarowych akcesoriów, odbędą się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Nowowiejskiego przy ul. Staromłyńskiej 13. Wstęp jest bezpłatny.

Wybitne nazwiska w jury

Zaproszenie do udziału w koncertach i obradach jury przyjęli wybitni artyści: prof. Jozsef Eötvös (Akademia Muzyczna im. Liszta, Budapeszt, Węgry), prof. Łukasz Kuropaczewski (Kunstuniversität Graz, Akademia Muzyczna w Poznaniu), Duo Siempre Nuevo (Czechy, Akademia Muzyczna im. Janačka w Brnie oraz Konserwatorium w Pradze), dr Marcin Maślak (Akademia Muzyczna w Katowicach), Philippe Villa (Francja, Niort Conservatoire) oraz dziennikarze: Kinga Wojciechowska (Presto), Anna Dziurdzikowska (Tygodnik Powszechny) i Piotr Matwiejczuk (Polskie Radio Program II, Ruch Muzyczny).

Specjalna nagroda dziennikarzy, która ma pomóc w skutecznym rozbłysku kariery laureatów, to nowość w tego rodzaju konkursach. Łącznie pula nagród tej edycji sięga 5000 euro.

Wieczorne koncerty mistrzów

Koncerty odbędą się w piątek, sobotę i niedzielę (14 – 16 czerwca), zawsze o godzinie 19:00, w Sali Koncertowej ZPSM przy ulicy Staromłyńskiej 13 w Szczecinie. W piątkowy wieczór (14 czerwca) festiwal zainauguruje podwójny recital, najpierw usłyszymy Marcina Maślaka, jednego z wybitnych młodych polskich gitarzystów. Będzie to również światowa premiera najnowszego krążka gitarzysty „Pastelux“ oraz jego książki „Idiom gitary w relacji kompozytor-wykonawca“. Po przerwie zagra francuski mistrz Philippe Villa, dysponujący olśniewającą techniką, specjalizujący się w muzyce romantycznej.

W sobotę (15 czerwca) wystąpi jeden z najlepszych duetów gitarowych Europy, Duo Siempre Nuevo z Czech, w pięknym programie zawierającym utwory od Boccheriniego po Piazzollę, a w niedzielę oprócz laureatów konkursu publiczność oczaruje wielka gwiazda światowej gitarystyki – Łukasz Kuropaczewski, którego program zawierać będzie utwory dedykowane gitarzyście przez tak uznanych kompozytorów jak Mikołaj Górecki, Aleksander Dębicz, Angelo Gilardino czy Marc Neikrug.

– Bardzo długo szukałem odpowiedniej formuły tego wydarzenia, która łączyłaby tradycyjny repertuar gitarowy z najnowszymi trendami wykonawczymi, środowisko gitarowe z „niegitarowym“, młodych i znakomitych uczestników konkursu z przedstawicielami mediów, producentów instrumentów i akcesoriów z ich użytkownikami – mówi dyrektor artystyczny festiwalu, Jakub Kościuszko. – Mam nadzieję, że każdy odwiedzający festiwal znajdzie coś interesującego dla siebie: melomani – koncerty, młodzi gitarzyści – lekcje z mistrzami gitary, artyści – piękną salę koncertową i wspaniałą publiczność. To wszystko w jednej z najlepszych polskich szkół muzycznych, we wspaniałym Szczecinie, mieście zieleni i błękitu, zachwycającej architektury, pięknych miejsc spotkań i zabytków, na przełomie wiosny i lata. To będą trzy dni wypełnione muzyką, która przemawia przez najdelikatniejszy z instrumentów.

Szczegółówy harmonogram festiwalu dostępny jest w naszym kalendarzu wydarzeń: https://wszczecinie.pl/i_miedzynarodowy_festiwal_i_konkurs_baltic_guitar_days_szczecin_2019_program,id-30933.html

Partnerami medialnymi wydarzenia są RMF Classic, Tygodnik Powszechny, Magazyn Presto oraz portal gitaraklasyczna.pl. Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miasto Szczecin. Projekt został zrealizowany w ramach środków stypendium w dziedzinie kultury Województwa Zachodniopomorskiego w 2019 roku.

Organizatorem głównym Festiwalu jest Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie.