Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wzięła udział w podpisaniu umowy na utworzenie Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. Przedstawicielka rządu wykorzystała obecność w Szczecinie do poruszenia także zagadnień związanych z zamrożeniem cen energii dla przedsiębiorców oraz instytucji publicznych. – Data 30 listopada to kluczowa data dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz samorządów i jednostek samorządowych. To data ważna też dla stowarzyszeń i kościołów, które również mogą skorzystać z preferencji, podobnie jak domy pomocy społecznej, noclegownie czy piecza zastępcza – wyliczała Anna Moskwa. Ostatniego dnia miesiąca mija termin złożenia oświadczenia do dostawcy energii.


Minister Moskwa przypomina o „drobnych, ale ważnych formalnościach”

Każdy z podmiotów wrażliwych, samorządy i przedsiębiorcy, tylko do końca miesiąca mają czas na złożenie wniosku, który pozwoli na korzystanie z preferencyjnych stawek za kilowatogodzinę energii. Mowa o kwocie 785 złotych.

– Jeżeli ktoś od 24 lutego do dzisiaj zapłacił więcej niż 785 zł/kWh to rozwiązanie działa nie tylko do przodu, ale i wstecz. Taka firma lub samorząd otrzyma więc wyrównanie. Jest data podpisania umowy, cena i wolumen energii, wniosek jest więc bardzo prosty i przejrzysty, i nikt nie powinien mieć problemu z jego uzupełnieniem. Prosimy o dopilnowanie tego terminu. 30 listopada to data graniczna. To drobna, ale bardzo ważna formalność – mówiła w Szczecinie minister Anna Moskwa.

VAT na gaz, paliwo i nawozy wraca w roku 2023

Minister środowiska i klimatu podjęła też temat zamrożenia cen gazu dla mieszkańców.

– Ustawa została przyjęta w piątek przez Radę Ministrów i znajduje się już w Sejmie – zapowiedziała Moskwa. – Zamrożenie cen gazu dla podmiotów wrażliwych i odbiorców indywidualnych dotyczyć będzie listy takiej jak w przypadku cen prądu. Wraca za to VAT, jesteśmy w tej sprawie w dialogu z Komisją Europejską. Od stycznia 2023 roku wraca VAT na gaz, to kwestia oczekiwań europejskich, gdzie dopatrzono się zagrożenia zasad konkurencyjności.

Według zapowiedzi VAT ma wrócić w kształcie znanym sprzed zamrożenia. Mowa np. o podatku od gazu, nawozów czy paliw.