Nowoczesne przedszkole dla blisko 400 dzieci z Gumieniec i okolic ma powstać na zadrzewionej działce przy ul. Przygodnej, co wiązać będzie się z wycinką kilkuset drzew. Właśnie zakończyła się faza przygotowania inwestycji i wkrótce mają ruszyć pierwsze prace budowlane.

 

Wykonawcą jest konsorcjum firm PTB NICKEL, które najpierw przygotowało dokumentację projektową, a teraz uzyskało pozwolenie na budowę. W najbliższym czasie przy Przygodnej rozpoczną się prace przygotowawcze i porządkowe.

Nowoczesne przedszkole w energooszczędnym budynku

Nowe przedszkole ma być gotowe w przyszłym roku. W dwukondygnacyjnym, energooszczędnym obiekcie zaplanowano 14 oddziałów przedszkolnych (po 7 na parterze i piętrze). Na parterze znajdzie się również klub dziecięcy z wydzielonym osobnym wejściem. Do dyspozycji dzieci i rodziców będzie otwarte wewnętrzne atrium i winda.

Na zewnątrz powstanie bezpieczne boisko wielofunkcyjne o nawierzchni syntetycznej, plac zabaw (m.in. z ścieżką sensoryczną i górką saneczkową) i ogród warzywno-kwiatowy. Dopełnieniem zagospodarowania terenu będą nasadzenia zieleni, ogólnodostępny parking przeznaczony dla rodziców (z kontrolą dostępu) oraz plac gospodarczy z miejscami parkingowymi dla personelu i dostawców.

Protestują przeciwko wycince drzew

Przeciwko lokalizacji tej inwestycji na mocno zadrzewionej działce od dawna protestuje część okolicznych mieszkańców i miłośnicy przyrody. Proponują przeniesienie budowy przedszkola na położoną nieopodal działkę bez drzew, ale miasto ten teren zamierza z kolei sprzedać pod deweloperkę. Kilkukrotnie prezydent Piotr Krzystek dawał jasno do zrozumienia, że już za późno na zmianę tych wszystkich planów, zwłaszcza, że budząca duże emocje inwestycja jest już w toku.

– Dyskusja do niczego nas nie doprowadzi, ponieważ nie możemy wycofać się z kontraktu. Za jego zerwanie miasto musiałoby ponieść odpowiedzialność karno-finansową. Byłaby to niegospodarność. Nie możemy tego po prostu zrobić. Można było o tym dyskutować przed przetargiem, przy uchwale planu – mówił prezydent Krzystek podczas ostatniego czatu z mieszkańcami.

O nowe przedszkole w tej części miasta od dawna zabiegała Rada Osiedla Gumieńce. Jej przedstawiciele podkreślają, że taka placówka jest tam bardzo potrzebna.