Przepiękną opowieść zobaczymy i usłyszymy w mikołajkowe popołudnie, 6 grudnia, na kanałach Filharmonii w Szczecinie. Koncert „Walerianowe kropelki” starszym przypomni, a młodszym przedstawi niezwykłą postać Waleriana Pawłowskiego, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Bezpłatna transmisja koncertu odbędzie się na kanałach Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube.

Pewnego grudniowego wieczoru Mistrz Walerian siedział z kubkiem gorącej herbaty w swoim ulubionym, miękkim jak puch fotelu. Na stoliku obok leżał niewielki notatnik, w którym Maestro zapisywał swoje złote, walerianowe myśli. Za oknem szalał wiatr, rozdmuchiwał na wszystkie strony puszysty śnieg, a Walerian nie miał pojęcia, że tuż przed drzwiami jego domu, z zimnem i hulającą wichurą zmaga się przemarznięte do kości, niewysokie stworzenie.

Tak rozpocznie się muzyczna opowieść o szczecińskim dyrygencie, kompozytorze i pedagogu – Walerianie Pawłowskim, którą w mikołajkowym prezencie przygotowała szczecińska Filharmonia. Koncert „Walerianowe kropelki”, który można będzie obejrzeć w domowym zaciszu z kubkiem ulubionej herbaty, zabrzmi w zimowe, niedzielne, mikołajkowe popołudnie, 6 grudnia.

„Walerianowe kropelki” to tytuł niegdyś znany każdemu melomanowi w Szczecinie. Tak nazywała się cykliczna rubryka o muzyce, publikowana w „Kurierze Szczecińskim”. Jej autor, dyrygent, kompozytor, popularyzator muzyki, publicysta i pedagog Walerian Pawłowski był jedną z najpopularniejszych postaci życia muzycznego powojennego Szczecina. W setną rocznicę urodzin (18.12.1920) tego wyjątkowego pasjonata muzyki i motocykli Filharmonia w Szczecinie postanowiła przypomnieć jego sylwetkę, jego pouczające, pełne humoru opowieści muzyczne, a także jego własne kompozycje. W repertuarze koncertu znajdą się Symfonia nr V Ludwiga van Beethovena, „Moja Matka Gęś” Maurice’a Ravela oraz „Polka” Waleriana Pawłowskiego w aranżacji Mateusza Czarnowskiego.

O mistrzu opowiadać będą jego ukochany pies Hipolit, w którego wcielił się aktor szczecińskiego Teatru Lalek Pleciuga Rafał Hajdukiewicz, autorka scenariusza i narratorka koncertu Agata Kolasińska, a także tak bliska mu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie. Publiczność usłyszy wspomnienia Maestro, któremu głosu użyczył Przemysław Żychowski, także aktor „Pleciugi”, a którym towarzyszyć będą wizualizacje Kingi Dalskiej. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie poprowadzi dyrygent Maciej Kotarba.

Widowisko będzie transmitowane na kanałach Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube w niedzielę, 6 grudnia, o godzinie 17:00. Transmisja koncertu będzie bezpłatna.