Pod koniec 2018 r. miasto zlikwidowało obiekty handlowe stojące na chodniku al. Wyzwolenia, naprzeciwko Galaxy. Na ich miejscu miały pojawić się cztery nowe pawilony, ale najwcześniej stanie się to dopiero wiosną 2020 r.

Tematem zainteresował się radny Dariusz Matecki z klubu Prawa i Sprawiedliwości, który w tej sprawie wystosował interpelację do prezydenta Szczecina.

- Na początku roku zaprezentowano wizję nowych zabudowań, które do dziś nie powstały. Dlaczego zatem ci drobni, szczecińscy przedsiębiorcy nie mogli prowadzić tam działalności gospodarczej (płacić podatków) aż do chwili podjęcia rzeczywistych prac nad nowymi obiektami? W tej chwili sytuacja wygląda tak: miasto wyrzuciło sprzedawców i teren od roku stoi pusty – pisze radny.

Z końcem 2018 r. wygasły umowy

W odpowiedzi miejscy urzędnicy przypominają o umowach wspomnianych przedsiębiorców, które wygasały z końcem 2018 r. Nie piszą jednak, czy nie było możliwości, aby przedłużyć je o rok.

- Na mocy planu zagospodarowania przestrzennego przyjętego przez Radę Miasta z dnia 14 października 2013 roku, przedsiębiorcy prowadzący działalność przy Alei Wyzwolenia zostali zobowiązani do opuszczenia i likwidacji tymczasowych obiektów handlowych. Plan dopuszczał funkcjonowanie tymczasowych obiektów handlowych do końca 2018 roku. Dodatkowo przedsiębiorcy mieli zawarte umowy na zajęcie pasa drogowego z ZDITM do 31 grudnia 2018 roku – tłumaczy Anna Sotkowska, zastępca prezydenta Szczecina.

Planują otwarcie nowych punktów wiosną 2020 r.

Miejska spółka Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia na początku 2019 r. rozstrzygnęła konkurs na dzierżawę w tym miejscu czterech nowych pawilonów. Mają być one bardziej estetyczne i jednorodne. Wyłoniono wtedy trzy podmioty. Okazuje się jednak, że mają one na uruchomienie działalności aż 24 miesiące od dnia podpisania umowy (czyli najpóźniej styczeń – marzec 2021).

- Obecnie dzierżawcy są na etapie projektowania i zdobywania niezbędnych pozwoleń na prowadzenie działalności i rozpoczęcia prac budowlanych. Z przyczyn niezależnych od przedsiębiorców rozpoczęcie budowy przeciąga się w czasie. Opóźnienie wynika m.in. z blisko półrocznego czasu oczekiwania na zgodę z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę przedsiębiorcy planują od razu rozpocząć prace budowlane. Wszyscy dzierżawcy planują już wiosną 2020 roku prowadzić działalność w swoich pawilonach – pisze prezydent Szotkowska.

Nowi dzierżawcy wybudują pawilony handlowe na własny koszt. Podpisali terminowe umowy dzierżawy z Żeglugą Szczecińską na okres 10 lat. W 2019 r. stawka czynszu za dzierżawę wynosi 600 zł brutto. Od stycznia zaczną płacić czynsz właściwy wynikający z zawartej umowy. Stawka czynszu będzie waloryzowana corocznie z dniem 1 marca, począwszy od 2020 roku.