Mieszkańcy Żydowiec, Klucza i Podjuch na piątek 6 lipca (g. 15) zapowiadają kolejną blokadę, tym razem na Rondzie Ułanów Podolskich w Zdrojach. Domagają się przywrócenia linii 55 oraz zwiększenia częstotliwości kursowania autobusów nocnych linii 533. Miasto na to się nie zgadza, ale od dziś (2 lipca) zapewnia protestującym alternatywę w postaci przejazdów bez dopłat (dla posiadaczy biletu okresowego ZDiTM) linią nr 1 (Szczecin-Gryfino) obsługiwaną przez PKS Szczecin.

Protest organizuje społeczna inicjatywa „Żądamy lepszego transportu publicznego dla Prawobrzeża”. Po raz pierwszy mieszkańcy wyszli w tej sprawie na ulice 18 maja, gdy zablokowali ul. Dmowskiego na wysokości Wiskordu. Teraz zapowiadają protest na Rondzie Ułanów Podolskich w Zdrojach.

Basen Górniczy lepszy od Jaśminowej

Walczą w ten sposób o przywrócenie na starą trasę linii 55, która po zmianach w siatce komunikacji miejskiej na Prawobrzeżu łączy dziś Osiedle Bukowe z pętlą przy ul. Turkusowej. Chodzi nie tylko o większą częstotliwość kursów w Żydowcach, Kluczu i Podjuchach, ale przede wszystkim o bezpośrednie połączenie z Basenem Górniczym.

Dziś na teren tych osiedli docierają: linia 64 (Klucz Autostrada – Dąbie Osiedle) i linia 66 (Osiedle Bukowe – Podjuchy (w godzinach szczytu Żydowce)). Punkt przesiadkowy do tramwajów w kierunku centrum znajduje się w obu przypadkach na przystanku Jaśminowa ZUS. Po drodze trzeba pokonać schody, nie zawsze działa winda, więc dla osób starszych czy niepełnosprawnych jest to uciążliwe. Dużo łatwiej jest na Basenie Górniczym, gdzie istnieje wspólny przystanek dla autobusów i tramwajów.

Miasto argumentuje jednak, że częstotliwość kursowania autobusów w Podjuchach, Żydowcach i Kluczu jest wystarczająca. Pokazują to wyniki badań potoków pasażerskich. W pierwszej kolejności częstotliwość może być zwiększona na innych, bardziej przepełnionych liniach (np. 86 i 87).

PKS-em jak komunikacją miejską

Miasto zadbało jednak o alternatywę dla protestujących mieszkańców. To przejazdy na terenie Szczecina PKS-em linii nr 1, który kursuje na trasie od dworca autobusowego w Szczecinie do Gryfina. Od dzisiaj (2 lipca) respektowane są tam bilety okresowe ZDiTM, czyli popularne „sieciówki” na komunikację miejską. Nie można jednak korzystać z jednorazowych biletów ZDiTM, w tym przypadku wciąż obowiązuje taryfa PKS. Bilety można kupić u kierowców, np. z Klucza do dworca autobusowego normalny przejazd kosztuje 4,20 zł.

„Szanowni Państwo, w szczególności mieszkańcy Żydowiec, Klucza czy Podjuch. W ostatnich tygodniach głośno artykułowaliście potrzebę poprawy Waszych dojazdów z i do centrum. W wyniku porozumienia z PKS Szczecin, od 2 lipca możecie korzystać z autobusów linii nr 1, kursujących między Szczecinem, a Gryfinem. Oczywiście bez żadnych dopłat pod warunkiem posiadania biletu okresowego. Osoby zwolnione z opłat na odrębnych zasadach także mogą z takiej opcji korzystać. Linia nr 1 to wiele przystanków po drodze (część na żądanie) i bezpośredni dojazd do centrum. Liczę, że taka propozycja zyska Waszą akceptację” – napisał prezydent Piotr Krzystek na swoim profilu na Facebooku.

Dodatkowe przystanki „na żądanie”

Autobusy PKS Szczecin na Basenie Górniczym zatrzymywać się będą na wspólnym przystanku autobusowo-tramwajowym. Poza dotychczasowymi przystankami, linia nr 1 będzie zatrzymywać się również na dodatkowych przystankach „na żądanie”: Klucz Autostrada, Klucz, Sucha, Tokarska, Przodowników Pracy, Złota, Sanatoryjna, Hangarowa, Basen Górniczy, Merkatora, Parnica, Port Centralny.

Decyzja miasta nie wpłynęła na zmianę planów protestujących mieszkańców. Obywatelska blokada ulicy w sprawie przywrócenia linii 55 i zwiększenia częstotliwości kursowania autobusów nocnych linii 533 odbędzie się 6 lipca na Rondzie Ułanów Podolskich w Zdrojach. Zbiórka o godzinie 15 przy sklepie Społem.