Kiedy na alei Wojska Polskiego posadzono młode platany, wielu obawiało się, że sadzonki nie przyjmą się i uschną. Teraz miasto informuje o specjalnym systemie, który zapewnia stałe nawodnienie bez straty wody. „Montaż tego systemu na alei Wojska Polskiego to działania pilotażowe w zakresie utrzymania zieleni w Szczecinie” – informuje Piotr Zieliński ze Szczecińskich Inwestycji Miejskich.

 

Pod koniec kwietnia tego roku, na przebudowywanym fragmencie alei Wojska Polskiego, pojawiły się pierwsze sadzonki. Młode drzewa mają minimum 7 metrów wysokości i przyjechały ze szkółki w Niemczech. Widok zieleni na rozkopanej arterii ucieszył mieszkańców, ale wzbudził też wątpliwości.

„Wkopać nie sztuka”

„Zobaczymy ile przetrwają i czy ktoś będzie o nie dbał”. „Oby tylko się przyjęły”. „Wkopać nie sztuka. Patrzmy i obserwujmy kto będzie się tym opiekował”. „Ciekawa jestem kto będzie podlewał te drzewa, wkrótce lato i będą upały”. „Platan nie lubi suszy – dlatego w okresie bezdeszczowej pogody powinien być regularnie podlewany” – komentowali wówczas mieszkańcy.

Teraz miasto pochwaliło się nowym systemem, który ma zapewnić platanom prawidłowe nawodnienie. Przy dwudziestu pięciu nowych sadzonkach platanów został zainstalowany tzw. System Piddler.

Stałe nawodnienie bez strat w wodzie

– To specjalna membrana służąca nawodnieniu i napowietrzaniu. Owijana jest wokół bryły korzeniowej drzewa. Woda wpompowywana jest przez nasadkę wlewową do membrany, z której to następnie woda sączy się do ziemi przez małe otwory. System zapewnia stałe nawodnienie bez strat w wodzie – tłumaczy rzecznik prasowy spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie Piotr Zieliński.

Dzięki temu, że membrana jest zakopana w ziemi, woda dostarczana drzewom zachowuje niższą temperaturę niż przy zastosowaniu tradycyjnych worków do nawadniania.

– Montaż tego systemu na alei Wojska Polskiego to działania pilotażowe w zakresie utrzymania zieleni w Szczecinie – podkreśla P. Zieliński.

Widać coraz więcej nowej alei

Przypomnijmy, że obecnie trwa pierwszy etap przebudowy śródmiejskiego fragmentu al. Wojska Polskiego. Obecnie prowadzone są przede wszystkim prace brukarskie i sieciowe. Pomiędzy placem Zgody a ulicą Jagiellońską realizowane są roboty przy krawężnikach i obrzeżach.

Widoczny jest już także coraz dłuższy fragment nowej nawierzchni drugiej jezdni. Trwa także układanie nawierzchni wewnętrznych zatok parkingowych dla samochodów.

Realizacja wszystkich prac będzie kosztować około 80 mln zł. Wykonawcą jest Firma Budowlano-Drogowa MTM S.A. Inwestycja powinna zostać zrealizowana do końca sierpnia 2023 roku.

AUTOR ZDJĘCIA: Szczecińskie Inwestycje Miejskie

AUTOR ZDJĘCIA: Szczecińskie Inwestycje Miejskie

AUTOR ZDJĘCIA: Szczecińskie Inwestycje Miejskie

AUTOR ZDJĘCIA: Szczecińskie Inwestycje Miejskie

AUTOR ZDJĘCIA: Szczecińskie Inwestycje Miejskie

AUTOR ZDJĘCIA: Szczecińskie Inwestycje Miejskie

AUTOR ZDJĘCIA: Szczecińskie Inwestycje Miejskie