W grudniu 2019 roku miasto kupiło przesadzarkę do drzew, która kosztowała 69 tysięcy złotych. Okazuje się, że przez ten czas została użyta tylko raz, w grudniu ubiegłego roku. „Dlaczego drzewa z alei Wojska Polskiego nie zostały przesadzone?” – pyta w interpelacji do prezydenta radny miejski Dariusz Matecki.

Miejska przesadzarka przeznaczona jest do przesadzania krzewów oraz małych i średnich drzew. Maksymalna średnica pni przesadzanych drzew (mierzona na wysokości około 1,3 m) może wynieść 15 cm.

Przesadziła tylko 6 drzew

Jak poinformował zastępca prezydenta Michał Przepiera, miejska przesadzarka została wykorzystana tylko raz – do zmiany lokalizacji 6 sztuk drzew rosnących w obrębie skweru przy ul. Księżnej Zofii.

Radny miejski Dariusz Matecki zastanawia się, dlaczego przesadzarka nie została użyta w przypadku drzew ze śródmiejskiego fragmentu al. Wojska Polskiego, które ostatecznie zostały przeznaczone do wycinki.

Przypomnijmy, że przebudowa alei Wojska Polskiego rozpoczęła się we wrześniu bieżącego roku. Magistrat wielokrotnie zapewniał, że fragment alei – od placu Zwycięstwa do ronda Szarych Szeregów – stanie się „zielonym salonem Szczecina”.  Istotną częścią prac ma być „zagospodarowanie terenu w postaci nasadzeń drzew i krzewów”. Mają pojawić się drzewa o randze reprezentacyjnej dla grodu Gryfa, które są „długowieczne i monumentalne”, jak kolumnowe platany oraz magnolie.

„Wiele egzemplarzy było w złym stanie”

Michał Przepiera zapewnia, że do usunięcia zakwalifikowano „wyłącznie kolizyjne drzewa”, łącznie 29 sztuk. „Wiele egzemplarzy było w złym stanie zdrowotnym” – podkreśla.

Dotychczas z alei Wojska Polskiego usunięto 25 sztuk drzew. Pozostałe 4 sztuki mają zostać wycięte do końca lutego 2022 roku. Jak się okazuje, miejska spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie „konsultowała z niezależną jednostką zajmującą się ochroną drzew i krzewów, możliwość zastosowania przesadzenia wobec jednego z usuniętych drzew”. Była to lipa drobnolistna.

„Z uwagi jednak na miejsce wzrostu, tj. pas drogowy i kolizję systemu korzeniowego z liczną i rozległą infrastrukturą, zabieg przesadzenia skutkowałby niepowodzeniem (brak możliwości wydobycia systemu korzeniowego z gruntu bez jego znaczącego uszkodzenia)” – poinformował Michał Przepiera.

„Poprawa komfortu życia i zmniejszenie liczby samochodów”

Jak informuje Michał Przepiera, przy typowaniu drzew do usunięcia wzięto pod uwagę „wszystkie elementy uwzględniające nowe zagospodarowania przestrzeni oraz zapewniające bezpieczeństwo przyszłych użytkowników ruchu.

„Celem wspomnianej inwestycji, oprócz oczywiście poprawy komfortu życia, jest również zmniejszenie liczby samochodów poruszających się w centrum miasta, co ma bezpośredni wpływ na środowisko naturalne” – podkreśla zastępca prezydenta Szczecina. Dodajmy, że w ramach przebudowy na śródmiejskim odcinku al. Wojska Polskiego powstaną łącznie 173 miejsca parkingowe.

Zastępca prezydenta zapewnia, że „przyjęto optymalne rozwiązania techniczne łączące zrównoważoną gospodarkę drzewostanem z poprawą komfortu życia mieszkańców, estetyki terenu i bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego”.