Michał Radomił Wiśniewski, autor wydanej niedawno książki „Wszyscy jesteśmy cyborgami. Jak internet zmienił Polskę” był gościem 30. odcinka cyklu "Pan od książek". Spotkaliśmy się w szczecińskim Be Happy Museum.

Najnowsza książka Wiśniewskiego to przedstawienie historii internetu w Polsce. Autor od wielu lat śledzi tę przestrzeń, co pozwala mu bardzo trafnie opisać zmiany, które zachodzą w świecie cyfrowym, a co za tym idzie, i w nas samych. Wiele zmian, co często podkreślamy sami, ma negatywny wpływ na nas, ale – jak pokazuje Wiśniewski – to spore nadużycie, by tylko narzekać na współczesność. W sporej części to opis oparty na własnych doświadczeniach z humorystycznym ujęciem.

W moim odczuciu Michał R. Wiśniewski jest jednym z niedocenionych pisarzy naszego regionu. Ma w swoim dorobku powieści: „Jetlag” (2014), „God Hates Poland” (2015) i „Hello World” (2017). Spora część akcji rozgrywa się w Szczecinie. Chyba fakt, że w książkach porusza kwestie ważne dla całego polskiego społeczeństwa (z perspektywy współczesnych przemian), powoduje, że autor bardziej znany jest choćby w Warszawie.

Odsyłam więc do książek Wiśniewskiego. To bardzo ważny głos dotyczący współczesności i tego, gdzie możemy zmierzać. Z jednej strony to przestroga, ale z drugiej, sposób przygotowania się do zmian.

 

Krzysztof Lichtblau (ur. 1989 r. w Szczecinie) – krytyk literacki i komiksowy. Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. W latach 2014-2018 pełnił funkcję sekretarza w kwartalniku literacko-kulturalnym „eleWator”. Redaktor naczelny portalu o popkulturze BETONiarka.net. Członek Stowarzyszenia POP-ART. Pracownik działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.