Gotowa jest dokumentacja i w najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na budowę węzła Głębokie. Za dwa lata na często korkującym się skrzyżowaniu al. Wojska Polskiego i ulic Zegadłowicza, Miodowej oraz Kupczyka gotowe ma być dwupasmowe rondo turbinowe. Obok powstanie nowa pętla tramwajowo-autobusowa, a ul. Kupczyka, biegnąca w stronę Wołczkowa, będzie poszerzona.

To kolejna inwestycja komunikacyjna w tej części miasta. Raczej nie uda się uniknąć jej kolizji z przebudową ul. Arkońskiej, a już wcześniej było wiadomo, że będzie realizowana równolegle z budową Węzła Łękno i przebudową ul. Szafera (tutaj prace mają wkrótce ruszyć).

Co zostanie zrobione?

Jednym z ważniejszych celów budowy węzła Głębokie jest rozładowanie często korkującego się w tym miejscu skrzyżowania. Powstanie tam duże, dwupasmowe, czterowlotowe rondo turbinowe. Przebudowana zostanie też 1,8 km ul. Kupczyka oraz fragmenty ul. Zegadłowicza i al. Wojska Polskiego. Kierowcy jadący od strony Dobrej i Wołczkowa będą mieli dodatkowy prawoskręt, więc nie będą musieli wjeżdżać na skrzyżowanie.

W miejscu obecnej pętli powstanie nowa. Z pięcioma peronami autobusowymi, trzema tramwajowymi i budynkiem socjalnym. Będzie przy niej także postój taksówek i miejsca dla kierowców do zatrzymania się na chwilę (Kiss&Ride). U zbiegu al. Wojska Polskiego i ul. Kupczyka zaplanowano duży parking typu Park&Ride. Z jego budową będzie się wiązać wycinka aż 1 400 drzew.

Ile to będzie kosztować?

Wcześniej koszt budowy węzła Głębokie szacowano na 76 mln zł. Obecnie jednak w dokumentach finansowych miasta zapisane na ten cel są 63 mln zł. Szacunki zweryfikują jednak dopiero kwoty zaproponowane w przetargu przez zainteresowane firmy. Projekt objęty będzie dofinansowaniem w ramach Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

Wybrany wykonawca będzie miał 2 lata od dnia podpisania umowy na wykonanie wszystkich prac. Budowa węzła Głębokie to pierwsza z dużych inwestycji komunikacyjnych, za realizację której odpowiadać będzie powołana do tego celu spółka – Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.