Filharmonia w Szczecinie nie przestaje nas zaskakiwać! O tym, że w pierwszej części sezonu artystycznego 2019/2020 usłyszymy m.in. Stacey Kent, Leszka Możdżera, Gordona Haskella, znakomitego harfistę Xawiera De Maistre`a czy nadworny zespół królowej Elżbiety II - Queens Six, wiemy od dłuższego czasu. Niedawno ogłoszono nazwiska artystów, którzy pojawią się w "lodowym pałacu" w przyszłym roku i są wśród nich muzycy niezwykle ważni i znaczący. Warto już teraz sprawdzić cały program, bo z pewnością wejściówki na te najbardziej interesujące z wydarzeń znajdą swoich właścicieli już w pierwszych dniach sprzedaży.

The Manhattan Transfer z nową płytą

Nie ma wątpliwości, że jednym z najciekawszych anonsowanych na przyszły rok wydarzeń będzie występ wokalnej grupy The Manhattan Transfer (20 stycznia w cyklu Espressivo). W ubiegłym roku formacja ta nagrała płytę „The Junction” we współpracy z producentem Mervynem Warrenem, pięciokrotnym zdobywcą nagrody Grammy, współpracującym m.in. z Quincy Jonesem i Boyz II Men. Zapewne utwory z niej oraz najbardziej znane, starsze kompozycje usłyszymy podczas tego wieczoru.

Isabelle Faust i jej Stradivarius

29 stycznia znakomita niemiecka skrzypaczka Isabelle Faust z towarzyszeniem zespołu Il Giardino Armonico przestawi utwory Pietro Locatellego, rozpoczynając program od jego Concerto op. 1 nr 9 D-dur na orkiestrę smyczkową i basso continuo. Artystka gra na skrzypcach Stradivariusa „Sleeping Beauty” z 1704 roku.

Rok Beethovena

W 2020 roku będziemy celebrować 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena i z tej okazji w Szczecinie wystąpi skrzypek Benjamin Beilman, który 28 marca zaprezentuje m.in. Koncert skrzypcowy D-dur op. 61. Dzień później pianista i dyrygent - Christoph Eschenbach - przygotuje Uwerturę do baletu „Twory Prometeusza” oraz słynną V Symfonię c-moll op. 67 tego genialnego kompozytora.

Wyjątkowi pianiści

Do Filharmonii w Szczecinie powrócą także dwaj młodzi utalentowani pianiści, którzy w minionych sezonach zachwycili szczecińską publiczność. Pierwszy z nich, to Denis Kozhukhin, jeden z najbardziej utalentowanych pianistów swojego pokolenia (20 marca), a drugi - interpretator klasyki i kompozytor muzyki elektronicznej, Francesco Tristano. Ten ostatni wystąpił już w Filharmonii w cyklu Soundlab, teraz pojawi się w ramach Misterioso - w recitalu fortepianowym (12 lutego).

Wśród młodych i już bardzo cenionych muzyków, którzy w tym sezonie zagrają  w Filharmonii jest również pianistka, Anna Fedorova (8 maja w cyklu Film-harmony). To laureatka młodzieżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Konkursu Chopinowskiego w Moskwie (2004), the Dorothy Mackenzie International Piano Competition w Nowym Jorku, konkursu w Tbilisi (2005). Zaprezentuje m.in. Koncert fortepianowy nr 3 d-moll op. 30 Sergieja Rachmaninowa.

Jazzowi wirtuozi

Fani jazzu będą mogli wybierać spośród wielu wydarzeń. Oprócz kilku występów Marcina Maseckiego, który jest w tym sezonie artystą rezydentem w Filharmonii w Szczecinie, ciekawą propozycją jest też na pewno koncert "Kostov/Pańta/Konrad Trio" (9 marca). W tej grupie bułgarski wirtuoz fortepianu gra z muzykami tworzącymi sekcję rytmiczną, którzy brali udział w nagraniu wyróżnionej nagrodą Grammy płyty  Randy Breckera i Włodek Pawlik Trio "Night in Calisia".

Hołd dla Elli Fitzgerald

20 kwietnia w Sali Kameralnej natomiast zaprezentuje się ze swym kwartetem Jeremy Pelt - uważany za jednego z najlepszych trębaczy światowej sceny jazzu, wielokrotny zwycięzca plebiscytu magazynu „Down Beat”, polskim słuchaczom znany dzięki swemu udziałowi w nagraniu płyty „African Lake” Jarka Śmietany i Gary’ego Bartza. Z kolei 11 maja w Sali Symfonicznej będzie można zobaczyć zdobywczynię nagrody Grammy, wokalistkę Patti Austin, która wystąpi z programem Tribute To Ella Fitzgerald.

Eksperymenty i techno

Soundlab, czyli filharmoniczny cykl nazywany „laboratorium muzyki elektronicznej” w przyszłym roku także ma wiele do zaoferowania. M.in. w lutym w Sali Kameralnej duet eksperymentatorów - Teoniki Rożynek i Qba Janicki - premierowo uraczy nas kompozycją napisaną na perkusję amplifikowaną, elektronikę oraz zespół kameralny. Została ona zainspirowana cymatyką – nauką o kształcie fal akustycznych, zajmującą się wizualną reprezentacją zjawisk sonicznych.

Na finał (7 czerwca) Derrick May, twórca związany ze sceną Detroit Techno, tym razem zaprezentuje projekt orkiestrowy, w którym „obok beatów i rytmicznej faktury są także melodie”.

Start sprzedaży we wtorek

Przedsprzedaż abonamentów na drugą część sezonu rozpocznie się 24 września (od godz. 13.00), a dzień później będzie można kupić bilety na pojedyncze wydarzenia przez internet (od godz. 10.00).