„Bal manekinów” w reżyserii Adama Opatowicza to najnowsza premiera repertuarowa szczecińskiego Teatru Polskiego. Ta inscenizacja może wiele osób zaskoczyć swą formą, a na pewno zainteresuje fanów... hip-hopu. Przy jej powstawaniu czynny udział wzięli Łona i Webber!

Bruno Jasieński (1901-1938) to jeden z głównych twórców polskiej poezji futurystycznej. Najbardziej znane jego dzieło to słynny „But w butonierce” Swój groteskowy dramat „Bal manekinów” stworzył na początku lat trzydziestych już po „przeprowadzce” do Związku Radzieckim, a sztuka ta z założenia spełniać miała rolę satyry na zachodnią socjaldemokrację Kolejne pokolenia odbiorców odczytują jej uniwersalny charakter. Zważywszy, że głównym tematem „Balu...” jest to konfrontacja elit politycznych z aspiracjami społeczeństwa, odnajdujemy w tym tekście wiele wciąż aktualnych treści.

Szczecińska inscenizacja będzie chyba maksymalnie bliska współczesności z uwagi na to, że aktorzy zaśpiewają (lub zarapują) w niej piosenki ze słowami Adama „Łony” Zielińskiego, a za muzykę do spektaklu odpowiedzialny jest Andrzej Mikosz znany jako Webber. O tym jak doszło do kolaboracji tych dwóch panów z zespołem Teatru Polskiego oraz o innych szczegółach dotyczących tej nowej wersji „Balu manekinów” porozmawialiśmy z Adamem Opatowiczem i z Łoną.

Efekty możecie zobaczyć w materiale video, który zawiera także kilka ujęć z próby generalnej spektaklu. Jego premiera zaplanowana jest na 10 grudnia, a w obsadzie znajdziemy m.in. takich aktorów jak Dorota Chrulska, Olga Adamska, Sławomir Kołakowski czy Jacek Polaczek.