W kwietniu tego roku po raz czterdziesty szósty nastąpi pełna mobilizacja lokalnych szczecińskich teatrofanów. Z jakiego powodu ? Pierwszego dnia tego miesiąca rozpocznie się Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt, który w tym roku będzie się składał z dwóch części. Dziś organizatorzy podali szczegóły całego wydarzenia.

Nowe działania

Jak powiedziała na wstępie pani Anna Garlicka, pełniąca role dyrektora przeglądu, w każdej jego edycji pojawiają się „nowe działania i nowe zjawiska”. Tym razem będzie to przede wszystkim trwający od 1 do 10 kwietnia tzw. Mały Kontrapunkt – propozycja dla dzieci i ich rodziców. W programie tej części przeglądu zobaczyć będzie można m.in. spektakle Teatru Pleciuga - „Słoń” i „Afrykańska przygoda”, norweski „Okropny poranek” czy fińską „Opowieść o Helokruunu” Młodzież i dorośli widzowie będą mogli uczestniczyć w dwóch koncertach. 1 Kwietnia wystąpią w „Pleciudze” Kimmo Pohjonen i Ville Walo, a na zakończenie – 10 kwietnia Rêve Bohème z Danii w jazzowym repertuarze. Bilety na przedstawienia kosztować będą 5 zł, na koncerty – 15 zł.

Dwunastka konkursowa

Prezentacje konkursowe (właściwy Kontrapunkt), którą rozpoczną się 11 kwietnia to wybór dwunastu inscenizacji spośród około stu zgłoszeń. Inauguracyjnym przedstawieniem będzie sztuka w reżyserii Mikołaja Grabowskiego „O północy przybyłem do Widawy czyli Opis obyczajów III” Teatru IMKA z Warszawy. Tego samego dnia publiczność zobaczy także „Miedzy nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej w wykonaniu aktorów Teatru Rozmaitości z Warszawy (m.in. Adama Woronowicza i Danuty Szaflarskiej) oraz „Utwór o matce i ojczyźnie” szczecińskiego Teatru Współczesnego. Dzień później ta ostatnia inscenizacja będzie transmitowana na żywo przez kanał TVP Kultura.

14 kwietnia osoby, które zaopatrzą się w tzw karnety A (cena 350 zł) lub karnety berlińskie (cena 130 zł) , pojadą do stolicy Niemiec, bu zobaczyć trzy przedstawienia na tamtejszych scenach - „Powrót Odysa”, „Bakunin na tylnym siedzeniu” oraz „Lulu”. Ten ostatni spektakl to dzieło reżyserskie słynnego Roberta Wilsona, które będzie wystawione w Berliner Ensamble.

Nasza klasa

Do innych szczególnie interesujących punktów programu przeglądu z pewnością należą pozakonkursowe prezentacje - plenerowy spektakl „Planeta Lem” zrealizowany przez Teatr Biuro Podróży (zobaczymy go na Łasztowni), występy zespołów Kristen i Chorzy na Odrę czy dla wielu osób być może największa atrakcja festiwalu – dwie prezentacje sztuki „Nasza klasa” Słobodzianka (nagrodzonej w ubiegłym roku literacka nagrodą Nike) w wykonaniu warszawskiego Teatru na Woli, którą wyreżyserował Ondreja Spiśáka.

Wydarzenia towarzyszące

Oczywiście tradycyjnie w bogatym programie Kontrapunktu będzie także Noc Performerów przy współpracy ośrodka Schloss Brőllin oraz Szczecińska Północ Teatrów, podczas której za jedyne 5 zł zobaczyć będzie można inscenizacje lokalnych dzieł takich jak „Bóg mordu” , „Bobok” czy owianą jeszcze tajemnicą premierę Teatru Kana (jej roboczy tytuł to „Językami mówić będą”). Inne wydarzenia towarzyszące to wystawa „Małe formy w obiektywie Dominiki Odrowąż”, dyskusja panelowa pod tytułem „Instrumentarium teatru. Brzmienia sceny” i promocja wydawnictw - „Teatru wśród mód” pod redakcją Roberta Cieślaka oraz „Pamiętnika Teatralnego” poświęconego Aleksandrowi Bardiniemu.

Miejsca, organizatorzy, koszta ...

To tylko najistotniejsze wiadomości dotyczące programu artystycznego Kontrapunktu 2011. Na pewno będziemy jeszcze informować o innych szczegółach na naszych stronach, gdyż nasz portal jest jednym z patronów medialnych przeglądu. Warto dodać, że głównym organizatorem wydarzenia jest Miasto Szczecin, a najważniejszy sponsor to Radisson Blu Hotel. Budżet całego przedsięwzięcia wynosi 1 300 000 zł (z czego 800 tysięcy pochodzi ze środków przyznanych przez szczeciński Urząd Miasta, natomiast 300 tysięcy to kwota wyasygnowana przez  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Miejsca w jakich będą rozgrywały się poszczególne punkty programu to oczywiście Teatr Lalek Pleciuga, Teatr Współczesny, studio S1 Polskiego Radia Szczecin oraz w tym roku w większym niż wcześniej wymiarze, Teatr Polski.

Bilety, karnety ...

Zainteresowanie Kontrapunktowymi propozycjami jest tak duże, że co roku większość osób jeszcze nie znając programu przeglądu rezerwuje karnety na to wydarzenie. Biuro organizacyjne w Teatrze Lalek Pleciuga przyjęło już bardzo wiele zapisów na nie, zarówno od widzów ze Szczecina, jak też z innych miast Polski. Warto więc zadbać o zaproszenia już teraz i skontaktować się z „Pleciugą”, dzwoniąc pod numer 91 44 55 101. Bilety na pojedyncze spektakle kosztują 25 zł. Za karnet A (obejmujący wejście na wszystkie spektakle i wyjazd do Berlina) trzeba będzie zapłacić 350 zł, a za karnet B (bez dnia berlińskiego) – 300 zł. Na dodatkową inscenizację „Naszej klasy” (w dniu 17 kwietnia) już można nabywać bilety w cenie 70 i 90 zł.