– Za rządów Prawa i Sprawiedliwości województwo zachodniopomorskie otrzyma więcej środków niż za naszych poprzedników – mówił w trakcie wtorkowej konferencji w Szczecinie sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker. W urzędzie wojewódzkim zorganizowano konferencję, która była odpowiedzią na zarzuty szczecińskich polityków Platformy Obywatelskiej w sprawie funduszy unijnych.

 

Przypomnijmy, że w poniedziałek szczecińscy politycy z Platformy Obywatelskiej zorganizowali konferencję prasową nt. podziału środków unijnych w perspektywie 2021-2027. Ich zdaniem samorządy nie zostały właściwie potraktowane przez władzę centralną, która odpowiedzialna jest za podział funduszy. W kontrze, urząd wojewódzki zorganizował we wtorek konferencję prasową, na której pojawili się sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda oraz wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

„Mówią, że jest za mało, mogło być więcej”

– Zachodniopomorskie przy tej alokacji wygrało. Malkontenci często marudzą. Mówią, że jest za mało, mogło być więcej oraz że nie ma 100 milionów. To jest nieprawda – kontrargumentował wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. – Województwo zachodniopomorskie rozwija się, ma większą alokację niż w poprzedniej perspektywie. Będziemy szli do przodu, nawet jeśli ktoś będzie cały czas marudził i opowiadał rzeczy mało związane z rzeczywistością.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda zaznaczył, że batalia o środki „była ciężka, a pozycja wyjściowa nieoptymistyczna”.

– Mieliśmy mniej środków do podziału na regiony niż w poprzedniej perspektywie. To prawie 3 miliardy euro, czyli mniej więcej 10 procent. I w tych warunkach udało się doprowadzić do sytuacji, w której zachodniopomorskie nominalnie będzie miało o 10 milionów więcej – podkreślił Waldemar Buda. – Było miliard 601 milionów, a będzie miliard 611 milionów.

Opozycja powinna podziękować”

Jednocześnie Waldemar Buda dodał, że „to ogromny sukces i wielka szansa dla rozwoju zachodniopomorskiego”. Waldemar Buda jednocześnie zaapelował, aby nie mieszać polityki w podział środków unijnych.

Paweł Szefernaker dodał, że te środki „nie mają barw partyjnych”.

– Opozycja też powinna czasami powiedzieć „dziękujemy” albo ręka w rękę realizować z nami te inwestycje, które są przecież dla mieszkańców – uważa wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. – Zapraszamy wszystkich do wspólnej pracy. Środki, które spływają dzisiaj na Pomorza Zachodnie są niewyobrażalnie większe niż za naszych poprzedników. Nie tylko te unijne, ale i budżetowe.