Dębno, Gryfino, Stargard i Szczecin – 16 września kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska odwiedziła województwo zachodniopomorskie i jak widać, plan wizyty był dość napięty. Podczas konferencji prasowej w Szczecinie polityk udzielała poparcia lokalnym kandydatom na parlamentarzystów oraz mówiła przede wszystkim o socjalnych priorytetach swojej partii.

Kidawa-Błońska w Szczecinie, ale mało o sprawach miejskich

Wizytę w regionie Małgorzata Kidawa-Błońska rozpoczęła w Regionalnej Placówce Opiekuńczo-Terapeutycznej w Dębnie. Kolejnym punktem była wizyta w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Gryfinie. Z politycznego punktu widzenia najważniejsze rozmowy odbyły się jednak w stolicy województwa zachodniopomorskiego.

– Rozmawiałam dzisiaj z prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem o problemach dnia codziennego, kosztach i skutkach reformy oświaty oraz zadaniach, które są narzucane na samorządy. To problemy, o których ludzie chcą z nami rozmawiać – mówiła Kidawa-Błońska.

Polityk Platformy Obywatelskiej pytana przez dziennikarzy o pomysł na reformę służby zdrowia mówiła przede wszystkim o skróceniu kolejek do lekarzy specjalistów oraz wyższych wynagrodzeniach dla medyków:

– Chcemy zwiększyć środki przekazywane na służbę zdrowia do 6% PKB. Lekarze muszą mieć więcej czasu na leczenie i rozmowę z pacjentami, a mniej na biurokrację. Musimy zadbać o to, by młodzi lekarze chcieli zostawać w Polsce, zmian wymagają także szpitalne oddziały ratunkowe. Nie może być tak, że ktoś czeka na SORze kilkanaście godzin – mówiła Kidawa-Błońska.

Politycy z Warszawy zaczynają odwiedzać Szczecin

Kampania wyborcza w Szczecinie powoli się rozpędza i widać to po harmonogramie wizyt ważnych polityków. W ubiegłym tygodniu w Szczecinie gościli: europarlamentarzysta PiS Patryk Jaki oraz europarlamentarzysta Lewicy Marek Balt. Wizyty w naszym mieście planują jeszcze m.in. Własysław Kosiniak-Kamysz czy Paweł Kukiz. Nieznana jest jeszcze data regionalnej konwencji Prawa i Sprawiedliwości, ale nieoficjalnie wiadomo, że poza Joachimem Brudzińskim wezmą w niej udział najważniejsi politycy partii.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Z okręgu szczecińskiego wybieramy 12 parlamentarzystów. Ostatnia prognoza Marcina Palade zwiastuje, że 5 reprezentantów będzie mieć Platforma Obywatelska, 5 Prawo i Sprawiedliwość oraz 2 mandaty przypadną lewicy. Liderzy list to: Marek Gróbarczyk (Prawo i Sprawiedliwość), Sławomir Nitras (Koalicja Obywatelska), Jarosław Rzepa (Polskie Stronnictwo Ludowe), Dariusz Wieczorek (Lewica) oraz Marcin Bedka (Konfederacja).