„Dla mnie ta wystawa jest wielką niespodzianką” - mówi Marek Radke o swojej ekspozycji „Złoto, srebro oraz...”. Prace tego malarza od jutra (11 stycznia) będą dostępne dla odwiedzających Muzeum Narodowe – Muzeum Sztuki Współczesnej w Szczecinie. Wernisaż jest zaplanowany na godz. 18:00.

Marek Radke to malarz o dużym dorobku. Uczestniczył w ponad 250 wystawach zbiorowych, był także autorem wystaw indywidualnych w Europie i USA. W 1983 wyjechał do Finlandii, a od 1984 mieszka i pracuje w Niemczech. W 2002 roku był kuratorem i uczestnikiem wystawy „Kompakt - Konkret – Konstruktiv” w Muzeum Narodowym w Szczecinie, która prezentowała prace mieszczące się w... pudełku od płyty CD.

Dzieła, które zobaczymy tym razem w Szczecinie są abstrakcyjnymi geometrycznymi kompozycjami malarskimi o różnych formatach. Artysta wybrał je kierując się pewną koncepcją, dotyczącą siły promieniowania oraz oddziaływania tytułowych metali szlachetnych. Co ciekawe początkiem tych poszukiwań twórczych było złoto płatkowe, otrzymane kiedyś w podarunku oraz grafit, który pod wpływem polerowania połyskuje jak srebro.

Wystawa „Złoto, srebro oraz…” będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Szczecinie do 8 kwietnia 2018 roku. To cykl prac artysty, w którym są dzieła z lat 2005-2017, pokazany po raz pierwszy w Kunstverein Oerlinghausen w ubiegłym roku.