Przygoda życia – tak swój udział w regatach The Tall Ships Races 2019 opisują zgodnie członkowie żeglarskiej reprezentacji Szczecina. Dzielni załoganci wrócili do naszego miasta w poniedziałek po kilku tygodniach morskich zmagań. Co cieszy najbardziej, przywieźli ze sobą – dosłownie – worek z medalami. – Największe sukcesy załoganci osiągnęli po rozwinięciu żagli i wypłynięciu na szerokie wody. Zarówno „Dar Szczecina”, jak i „Fryderyk Chopin” dopłynęły na metę jako pierwsze – mówi Celina Wołosz, rzecznik prasowy Centrum Żeglarskiego w Szczecinie.

Morze przygód i morze… nagród

Mieszkańcy miasta znają i uwielbiają regaty The Tall Ships Races. Spektakularne finały odbywały się w Szczecinie w latach: 2007, 2013 i 2017, a przed nami zlot w roku 2021, do którego miasto już się przygotowuje. Regaty jednak odbywają się co roku i regularnie bierze w nich udział żeglarska reprezentacja Szczecina.

Tegoroczne The Tall Ships Races rozpoczęły się 3 lipca w duńskim Aalborgu. Pierwszy etap zakończył się w Fredrikstad, skąd załogi przepłynęły w rejsie towarzyskim do Bergen. Drugi etap regat odbył się na trasie Bergen–Aarhus. Finał nastąpi 4 sierpnia. W pierwszym etapie Szczecin reprezentował s/y „Dar Szczecina”, w drugim dołączyły „Fryderyk Chopin” oraz „Urtica”. Nasze nagrody to złoto w klasie A dla załogi „Fryderyka Chopina” oraz w klasie C/D dla „Daru Szczecina”. Reprezentacja Szczecina otrzymała także nagrodę podczas parady załóg w Bergen jako najbardziej „energiczna i wesoła”.

Żeglarska pasja szczecinian to „efekt The Tall Ships Races”?

Reprezentacja Szczecina od kilku lat wraca do portu macierzystego z wyróżnieniami i pucharami. Jak mówią przedstawiciele Centrum Żeglarskiego w Szczecinie, to w dużej mierze „efekt The Tall Ships Races”. Młodzi ludzie widzą sens w swoim żeglarskim kształceniu, chcą przeżywać przygody na morzu i bardzo poważnie podchodzą do procesu przygotowania się do regat.

– To ogromna radość dla nas i niesamowita satysfakcja z tego, że wykonywana przez nas praca zbiera takie żniwa. Sukcesy jednostek to sukcesy wszystkich załogantów. To ich wspólna praca przez kilkanaście dni, determinacja, odwaga i więź, jaka się między nimi wytwarza podczas regat. Cieszy nas, że wśród młodzieży jest tak duża chęć udziału w takim wydarzeniu, dzięki czemu wartości żeglarskie nie są zatracane, a wręcz przeciwnie – zataczają jeszcze większe kręgi w różnych środowiskach – mówi Celina Wołosz, rzecznik prasowy Centrum Żeglarskiego.

W regatach The Tall Ships Races załoga ze Szczecina brała udział na trzech jednostkach: „Fryderyku Chopinie”, „Darze Szczecina” oraz „Urtice”.

Żeglarstwo to szkoła życia: „Jak nie ma wiatru, trzeba być cierpliwym, jak jest wiatr, to trzeba być silnym”

Uczestnicy żeglarskiej reprezentacji Szczecina, z którymi udało nam się porozmawiać, nie kryli, że udział w The Tall Ships Races to wielka przygoda i prawdziwa lekcja życia. Marta Kreczmer żeglarstwem pasjonuje się od dziecka. W regatach wzięła udział, bo wcześniej obserwowała starszą siostrę, która również była członkiem reprezentacji Szczecina:

– Na żaglowcu wszyscy jesteśmy jak jeden organizm, musimy być zespołem, inaczej nie dalibyśmy rady – mówi. – To jest cenna nauka życia. Jak nie ma wiatru, trzeba być cierpliwym, jak jest wiatr, to trzeba być silnym – dodaje. Marta nie może doczekać się TSR 2021 w Szczecinie. – Wpływanie do portu macierzystego to bardzo wzruszający moment, chciałabym być załogantką i machać do ludzi zgromadzonych na Wałach Chrobrego. Już czekam i już się zapisuję – mówi.

Hubert Szreder również ma same pozytywne odczucia.

– Magiczne chwile, cudowna przygoda i kontakty, które myślę, że zostaną nam na całe życie. To był mój drugi raz w reprezentacji Szczecina, chciałem tym razem być i na wyścigu, i na rejsie – mówi Hubert. Na trasie nie brakowało emocjonujących momentów. – Kapitan dosłownie nie zmrużył oka podczas całych regat, to w dużej mierze jemu zawdzięczamy ten sukces. On nam mówił, że idzie spać na kilka minut, po czym wracał i mówił, że to nie ma sensu, bo i tak z tych emocji nie zaśnie. Chcieliśmy wygrać, ale sam fakt żeglowania był dla nas istotny, nastawialiśmy się na ciężką pracę, ale i na zabawę – mówi Hubert Szreder.

Link do pełnych wyników: https://sailtraininginternational.org/blog/tsr-2019-aarhus-day-one/.

Sail Szczecin - w naszym mieście nie brakuje pasjonatów

W 2021 roku Szczecin po raz czwarty będzie gospodarzem finału regat The Tall Ships Races. Już dziś warto zarezerwować sobie termin od 31 lipca do 3 sierpnia 2021.

Ostatnie lata w naszym mieście, to prawdziwy rozkwit żeglarstwa, czego dowodem jest realizowany projekt Sail Szczecin, a także wypełniony po brzegi kalendarz imprez żeglarskich i regat. W Szczecinie nie brakuje pasjonatów żeglarstwa, a młode talenty rozwijają się w licznych klubach żeglarskich w regionie.