Tuż przed walentynkami będzie można obejrzeć niezwykły balet, a pod koniec miesiąca zobaczyć spektakl o miłości.

 

Już 13 lutego będzie można obejrzeć balet „Wizje miłości/Mity” pamięci Ewy Głowackiej w choreografii Zofii Rudnickiej do muzyki Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. Sztuka składa się z dwóch części. Pierwsza opowiada historię pięciu kobiet w różnym wieku – poznamy marzenia i nadzieje bohaterek. Pragnienia każdej z nich są ponadczasowe, zupełnie jak muzyka Chopina. Wybrane utwory kompozytora stworzą nastrojowe tło dla pełnego wirtuozerii tańca klasycznego oraz emocjonującej podróży w głąb kobiecej duszy.

Druga część przedstawi świat antycznej mitologii, w której istnienie bóstw i herosów wyjaśniało zachodzące w przyrodzie zjawiska. Wszystkie mity doskonale oddają poezję hipnotyzującej muzyki Szymanowskiego, nacechowaną niezwykłą kolorystyką brzmieniową i dramatycznością. Neoklasyczny taniec podkreśli walory muzyki i w pełni zilustruje nadprzyrodzone przemiany mitycznych bohaterów.

Spektakl współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Zamówienia choreograficzne 2021”.

Z kolei 27 lutego Opera zaprasza na spektakl „Eugeniusz i Tatiana – Zakręt” w reżyserii Pii Partum na motywach „Eugeniusza Oniegina” Piotra Czajkowskiego. Będzie to spojrzenie na najgłębsze uczucia głównych bohaterów z perspektywy dzisiejszych czasów. Sztuka przedstawi zaskakująco ponadczasowe i tak dobrze znane miłosne wzloty i upadki.

– To współczesny pejzaż emocjonalny skrzyżowany z poetycką i nostalgiczną przyrodą w tle – mówi Pia Partum.

Kierownikiem muzycznym spektakli jest Jerzy Wołosiuk.

Artystyczne wydarzenia Opery na Zamku są obecnie przygotowywane, ze względu na pandemię terminy transmisji mogą się zmienić. Widzowie proszeni są o śledzenie repertuaru na stronie www.opera.szczecin.pl.