„Fanfarę dla Uniwersytetu w Lancaster” Lutosławskiego oraz „Tańce rumuńskie” Bartóka będzie okazja usłyszeć w czwartek 17 września o godzinie 20:00. Podczas bezpłatnej premiery online na kanałach Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube wykonają je młodzi muzycy International Lutosławski Youth Orchestra. Krótkiemu koncertowi towarzyszyć będzie także reportaż z tegorocznych warsztatów ILYO.

Kolejne spotkanie z ILYO

Witold Lutosławski, patron projektu międzynarodowej orkiestry młodzieżowej, wyznał kiedyś: „Nie chcę podbijać serc, ale pragnę znajdować tych, którzy czują tak samo jak ja”. Podejście to stało się prawdziwą inspiracją dla wielu inicjatyw na całym świecie. Wspólne działania ludzi, którzy myślą podobnie, odbywają się także w Filharmonii w Szczecinie. Każdego roku w sierpniu kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli spotyka się w ramach warsztatów orkiestrowych International Lutosławski Youth Orchestra, by wspólnie pracować nad wybranymi dziełami. W tym roku, z wiadomych przyczyn, działania zostały przeniesione do rzeczywistości wirtualnej!

Lutosławski i Bartók w wykonaniu młodych muzyków

Już w najbliższy czwartek, 17 września, o godzinie 20:00 Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie zaprasza na swoje kanały w serwisach Facebook i YouTube do premierowego wysłuchania dwóch utworów oraz obejrzenia reportażu z ósmej edycji warsztatów ILYO. Jednym z utworów jest dzieło patrona warsztatów Witolda Lutosławskiego - „Fanfare for the University of Lancaster”. Drugim utworem „Tańce Rumuńskie, Bot-tánc” Béli Bartóka, dzięki którym będzie można poznać twórczość węgierskiego kompozytora.

Utwory zostały przygotowane przez międzynarodową orkiestrę ILYO podczas nietypowej 8-ej edycji warsztatów orkiestrowych odbywających się w dniach 2 -12 sierpnia 2020 r. Ze względu na panujące obecne warunki, młodzi muzycy przygotowywali się do koncertów w zaciszu swoich domów. Ich pracę monitorowali tutorzy, którzy mimo dzielącej odległości, byli dostępni w sieci. Ten szczególny charakter pracy młodych muzyków i tutorów będzie można podpatrzeć w reportażu, który ukaże się wraz z premierą utworów.

Posłuchaj muzyków, zobacz reportaż

Na bezpłatną premierę online "ILYO 2020 reportaż | Lutosławski | Bartok" Filharmonia zaprasza w czwartek, 17 września, o godz. 20:00 na swoje kanały w serwisach Facebook i YouTube.