Blisko 30 milionów złotych ma kosztować organizacja zlotu żaglowców w Szczecinie na finał The Tall Ships Races 2021. W tym roku na ten cel wydanych zostanie ponad 3,5 miliona, a w budżecie na rok 2021 zarezerwowano blisko 23,5 miliona złotych. Pieniądze te zostaną wydane na oprawę wydarzenia, atrakcje muzyczne i żeglarskie, licencję oraz m.in. kompleksową ochronę. Część budżetu ma pochodzić od sponsorów oraz będzie przychodem za sprzedaż stanowisk handlowych i gastronomicznych. Na budżet wydarzenia składają się takie jednostki miasta, jak: Żegluga Szczecińska, Centrum Żeglarskie czy Szczecińska Agencja Artystyczna. Organizacja TSR 2021 nie wszystkim się jednak podoba.

„Żaglowce są atrakcyjne, ale towarzyszy im oprawa jarmarczna, kiczowata”

Na bardzo ostry komentarz odnośnie organizacji zlotu żaglowców w Szczecinie pozwoliła sobie radna Edyta Łongiewska-Wijas, obecnie radna niezrzeszona, wcześniej z Koalicji Obywatelskiej. Nie pozostawiła ona suchej nitki na mieście za to w jakiej formule jest organizowane jedno z największych wydarzeń w Szczecinie.

- Ładujemy publiczne pieniądze w ogromnej skali w rozrywkę, często pośledniej jakości, zapominamy o wspieraniu lokalnych twórców, czy rozwijaniu kultury. Żaglowce są atrakcyjne, ale towarzyszy im oprawa jarmarczna, kiczowata. Ściągamy przebrzmiałe gwiazdy, epatujemy pajdą ze smalcem i szmelcownymi dmuchanymi zamkami. Po co? Żaglowce tego nie potrzebują – skomentowała ostro radna Łongiewska-Wijas. - Jestem pewna, że tak wysoki budżet regat można byłoby zracjonalizować i grube miliony przeznaczyć na ważniejsze cele, bez szkody dla istoty imprezy. Jestem też pewna, że nic takiego się nie stanie. Radni z KO i Bezpartyjnych w tej sprawie, jak i wielu innych, będą robić to, co potrafią najlepiej - biernie i w milczeniu, bezkrytycznie przyjmować każdą głupotę. W tym marnotrawienie pieniędzy na prowincjonalną, jarmarczną oprawę regat – dodała radna, przy okazji wbijając szpilę swoim byłym kolegom z koalicji.

Radny Żylik ripostuje: „Może Pani Wijas nie była na koncercie Bocellego?”

Taka opinia radnej Łongiewskiej-Wijas nie podoba się innym szczecińskim radnym. W rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Mirosław Żylik z Bezpartyjnych stwierdził, że nie można mówić o kiczu i przebrzmiałych gwiazdach, jeżeli gwiazdą imprezy jest światowej sławy artysta jak Andrea Boccelli.

- Miasto stara się robić wydarzenie, które trafia do szerokiego grona odbiorców, to musi być wszystko wypośrodkowane. Może Pani Wijas nie była na koncercie Bocellego? To nie jest przebrzmiała gwiazda, która gra do kotleta i jak napisała Pani Radna pajdy chleba ze smalcem – komentuje radny Żylik.

Wątpliwości co do wydatków na zlot żaglowców ma także radny Przemysław Słowik: - Nie ma wątpliwości co do tego, że finał The Tall Ships Races, to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń w naszym mieście. Doceniają nas również organizatorzy i jako jedyne miasto otrzymaliśmy po raz czwarty możliwość bycia gospodarzem finału. Jednak w obliczu wyzwań budżetowych i oszczędności, rozsądek podpowiada, że trzeba zweryfikować wydatki związane z promocją i organizacją regat. Po trzech edycjach i posiadanym know-how powinniśmy działać bardziej efektywnie.

Finał The Tall Ships Races 2021 odbędzie się w Szczecinie w dniach 31 lipca - 3 sierpnia 2021.