Ruch drogowy w województwie zachodniopomorskim wzrósł przez pięć lat o 18 procent – tak wynika z Generalnego Pomiaru Ruchu 2020/2021 na drogach krajowych. Znacznie większy wzrost, średnio 26-procentowy, zanotowano na najpopularniejszych drogach w naszym regionie: A6, S3 i S6.

 

Generalny Pomiar Ruchu to badania regularnie prowadzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. W latach 2020-21 w ponad 100 punktach na terenie Pomorza Zachodniego odbyło się od 6 do 13 sesji pomiarowych, w tym pomiary nocne.

„Wyniki GPR służą przede wszystkim do planowania rozwoju sieci drogowej oraz podejmowania decyzji o remontach i przebudowach. Są również podstawą do wykonywania prognoz ruchu drogowego” – czytamy w komunikacie GDDKiA.

Największe wzrosty na drogach z nowymi odcinkami

Największe wzrosty dotyczą dróg ekspresowych, na których oddawane były w ostatnich latach kolejne nowe odcinki, czyli S3 i A6. Na odcinku od Szczecina do węzła Pyrzyce ruch wzrósł w porównaniu z 2015 rokiem o 47 proc. i przekroczył 21 tys. pojazdów na dobę.

Natomiast na drodze A6, na odcinku między węzłami Szczecin Kijewo i Szczecin Dąbie, szacuje się, że codziennie przejeżdża ponad 40 tys. pojazdów. Wzrosty ruchu w ciągu ostatnich 5 lat na A6 wynoszą w zależności od odcinka od 22 do 45 proc.

Zanotowano jednak również spadki natężenia ruchu. W pobliżu Szczecina taki spadek zauważalny jest na odcinku DK13 od węzła Szczecin Zachód do granicy polsko-niemieckiej. Ruch zmniejszył się tam o 17 proc. GDDKiA tłumaczy to ograniczeniami pandemicznymi w ruchu granicznym. Ruch ze Szczecina do Gryfina, który wcześniej odbywał się częściowo przez Niemcy, przejął będący w całości po polskiej stronie odcinek DK31 Radziszewo - Gryfino, gdzie ruch wzrósł o 22 proc.

„Liczba pojazdów na naszych drogach gwałtownie wzrasta”

Jak szybko rośnie natężenie ruchu na zachodniopomorskich drogach krajowych, widać porównując obecne dane z tymi sprzed 15 lat. Wówczas autostradą A6 od Radziszewa do Kijewa jeździło niespełna 10 tys. pojazdów na dobę (dziś 32 tys.). Ówczesną DK3 na południe od Szczecina, jeszcze przez Pyrzyce, jeździło 11 tys. pojazdów na dobę, (dziś na S3 jest 21 tys. pojazdów na dobę). DK3 od Świnoujścia do Międzyzdrojów poruszało się dziennie 4,4 tys. pojazdów na dobę (dziś to niemal 12 tys.).

„Dane te pokazują, że liczba pojazdów na naszych drogach gwałtownie wzrasta. Dlatego tak ważny jest ciągły rozwój sieci drogowej, aby nadążyć za potrzebami generowanymi przez rosnący ruch drogowy” – podkreślają przedstawiciele GDDKiA.

AUTOR ZDJĘCIA: GDDKiA

AUTOR ZDJĘCIA: GDDKiA

AUTOR ZDJĘCIA: GDDKiA

AUTOR ZDJĘCIA: GDDKiA