– Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, i oddaję ją Sejmowi do ponownego rozważenia – powiedział dzisiaj podczas konferencji prasowej Prezydent RP Andrzej Duda. W praktyce oznacza to, że w tej kadencji Sejmu nie ma szans na uchwalenie kontrowersyjnego lex TVN. Szczecińscy politycy skomentowali sprawę w mediach społecznościowych.


Entuzjazm w opozycji: „Razem możemy i razem wygrywamy”

Twitter oraz Facebook rozgrzały się do czerwoności po ogłoszeniu decyzji prezydenta Andrzeja Dudy, który postanowił zawetować kontrowersyjną ustawę o radiofonii i telewizji, zwaną Lex TVN. Oznacza to, że kontrowersyjne przepisy nie wejdą w życie. Szczecińscy politycy nie szczędzili komentarzy w tej sprawie.

– Prezydent zawetował #lexTVN. Wcześniej zablokował reformę sądownictwa i degradację komunistów. Przemilczę – napisał Dariusz Matecki, radny Solidarnej Polski w szczecińskiej radzie miasta.

Więcej entuzjazmu widać było w wiadomościach polityków opozycji.

– Presja ma sens. Obroniliśmy wolne media. Dziękuję wszystkim, którzy wyszli na ulice w obronę wolności słowa. Demokratyczna większość w Senacie i my, wolni obywatele, nigdy nie pozwolimy na to, by ktokolwiek nam ją odebrał – napisał prof. Tomasz Grodzki.

– Veto! Niech już nikt nie wątpi! Razem możemy i razem wygramy! – skomentowała senator Magdalena Kochan.

– To zwycięstwo wszystkich obywateli, którzy protestowali w obronie wolności słowa. Nasze głośne „chcemy weta” zostało usłyszane – dodał poseł Arkadiusz Marchewka.

TVN wydało oświadczenie

Oświadczenie w sprawie lex TVN wystosowała także Grupa Discovery:

„Z uznaniem i radością przyjmujemy decyzję Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który opowiedział się za wolnością mediów i prawem widzów do wyboru. Wetując LEX TVN, Prezydent stanął w obronie dobrych relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Za nami wiele dni niepokoju i niepewności. Dziękujemy naszym widzom, wszystkim organizacjom i osobom, które podpisały nasz apel oraz głośno wyrażały sprzeciw wobec tej ustawy. Wasze wsparcie było bezcenne w tym trudnym dla nas czasie”.

W ostatnich tygodniach w Polsce odbyły się dziesiątki protestów w obronie telewizji TVN. Manifestacja szczecińska odbyła się w poprzednią niedzielę na placu Adamowicza