Działacze Lewicy Razem zorganizowali w sobotę konferencję prasową, podczas której zapowiedzieli utworzenie petycji, a następnie złożenie jej w biurze rady miasta. Politycy chcą, by św. Jan Paweł II nie był już honorowym obywatelem Szczecina. Swoje działanie tłumaczą tym, że opublikowany 10 listopada raport o pedofilii w Kościele ma udowadniać zaniechania polskiego papieża w zakresie wykrywania pedofilskich zdarzeń w światowym Kościele. Lewica Razem zapowiada zbiórkę podpisów online, a następnie złożenie ich w biurze rady miasta.


Jan Paweł II według Lewicy Razem ponosi „kierowniczą odpowiedzialność” za przypadki pedofilii wśród hierarchów

Julia Lisak z Lewicy Razem tłumaczyła, że odebranie Janowi Pawłowi II honorowego obywatelstwa Szczecina jest naturalną konsekwencją opublikowanego raportu.

– Jasno z niego wynika, że papież wiedział o przestępstwach seksualnych, których dopuścił się jeden z biskupów, a mimo to został mianowany na metropolitę Waszyngtonu, a potem wyniesiony do godności kardynalskiej. Dokument zbiera informacje o wymuszonych kontaktach seksualnych McCarricka z ofiarami. Raport dowodzi bierności Karola Wojtyły – mówiła działaczka Lewicy. – Były papież pozwolił na lata bezkarności sprawcy. Jakiekolwiek promowanie przestępców seksualnych jest niegodnym zachowaniem. Karol Wojtyła ponosi kierowniczą odpowiedzialność za popełnione przez hierarchów przestępstwa. Jan Paweł II nie powinien być w żaden sposób honorowany.

– Rada Miasta Szczecina powinna stanąć po stronie ofiar Kościoła katolickiego, więc także po stronie ofiar hierarchów, na działania których przez lata przymykane było oko. Jaki dajemy znak tym ofiarom, pozwalając, by Jan Paweł II był nadal honorowym obywatelem Szczecina? – dodał rzecznik Lewicy Razem w regionie Tomasz Jackowski.

„Będziemy apelować o zmianę nazwy al. Jana Pawła II”. Co z pomnikiem na Jasnych Błoniach?

Petycja ma być dostępna w Internecie. Lewica Razem chce zebrać minimum 500 podpisów i złożyć je w biurze rady miasta. Politycy zaapelowali o poparcie do szczecińskich radnych.

Odebranie Janowi Pawłowi II honorowego obywatelstwa Szczecina to nie jedyne działanie planowane przez Lewicę Razem. Jej przedstawiciele nie wykluczają kolejnych posunięć i to mocniej ingerujących w przestrzeń publiczną.

– Poza petycją będziemy apelować do władz miasta, by wstrzymać się z decyzjami o nadawaniu nazw ulic, placów i innych obiektów należących do miasta nazwiskami duchownych katolickich. Będziemy apelować o zmianę nazwy al. Jana Pawła II, ale o to będziemy apelować po pandemii – mówił Oliwer Dutkiewicz z Czerwonej Młodzieży PPS.

Co Lewica Razem zrobiłaby z pomnikiem byłego papieża na Jasnych Błoniach? – Honorowe obywatelstwo jest bardziej symboliczne niż pomnik czy zmiana nazw ulic. O pomniku jeszcze nie dyskutowaliśmy, ale technicznie jest to wykonalne i nie takie rzeczy się już działy – wyjąsnił Tomasz Jackowski.