W najbliższy piątek częściowo udrożniona dla ruchu zostanie al. Wojska Polskiego w rejonie budowanego węzła Łękno. Do dyspozycji kierowców znowu będą dwie jezdnie. Nie oznacza to jednak końca utrudnień.

 

Budowa węzła Łękno to jedna z najbardziej opóźnionych inwestycji drogowych w naszym mieście. Pierwotne plany zakładały, że prace zakończą się w sierpniu 2020! Opóźnienie wynosi więc już ponad rok. Jednak wreszcie prace powoli zmierzają do końca, a kierowcy znowu będą mogli korzystać z dwóch jezdni na al. Wojska Polskiego.

O zmianach, które przed weekendem zostaną wprowadzone na węźle Łękno, miasto poinformowało dziś w rozesłanym do mediów komunikacie. Czytamy w nim, że jutro, 15 października, w ciągu dnia wykonawca udrożni częściowo przejazd al. Wojska Polskiego. W kierunku do centrum dostępne będą dwa pasy ruchu. Jednak w kierunku do Głębokiego kierowcy mogą spodziewać się utrudnień i czasowych zawężeń do jednego pasa ruchu.

Jak tłumaczy Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji, to z uwagi na prowadzone cały czas roboty drogowe. Udrożnienie przejazdu przez al. Wojska Polskiego nie oznacza jeszcze końca inwestycji. Co istotne, zmiany w ruchu będą wprowadzane w „sposób dynamiczny”.

W dalszym ciągu z ruchu będą wyłączone relacje z ul. Traugutta i Zaleskiego. Powrotu autobusu linii 67 na ciąg ul. Traugutta należy się spodziewać w okresie przed dniem Wszystkich Świętych.

Kilka tygodni temu wykonawca zapowiadał również, że na koniec października udostępni kierowcom nowy fragment trasy średnicowej (od ul. Arkońskiej do al. Wojska Polskiego). To jednak prawdopodobnie się opóźni. „Możliwość dopuszczenia do ruchu odcinka obwodnicy pomiędzy ul. Arkońską i ul. Wojska Polskiego jest w dalszym ciągu analizowana pod względem bezpieczeństwa wprowadzenia potoków pojazdów na przedmiotowe skrzyżowanie przed zakończeniem wszystkich robót” – czytamy w komunikacie miasta.

Wykonawcą węzła Łękno jest konsorcjum firm: Rover Infraestructuras S.A. i Roverpol Sp. z o. o. To podmiot, który równolegle realizuje w Szczecinie dwie inne duże inwestycje. One też są już opóźnione. Węzeł Granitowa ma być gotowy do końca roku (mogą pozostać prace, które jednak nie będą wpływały na ruch). Dłużej mieszkańcy poczekają na zakończenie prac na al. Jana Pawła II. Według aktualnych deklaracji ma to nastąpić wiosną 2022 r.

Koszt inwestycji to ok. 140 mln zł (w tym ok. 85 mln zł unijnego dofinansowania).