W ubiegły weekend podpisano umowę na organizację kolejnej edycji finału zlotu żaglowców w Szczecinie. Największe jednostki świata zacumują przy nabrzeżach na Wałach Chrobrego i Łasztowni w 2021 roku. Realizacja tego finału może być trudniejsza z powodu licznych inwestycji prowadzonych na Łasztowni. Nie jest wykluczone, że w tym czasie trwać będzie budowa Morskiego Centrum Nauki. Bardziej kłopotliwa będzie jednak budowa Mostu Kłodnego. O sprawie mówił we wtorek Michał Przepiera podczas programu „Studio wSzczecinie.pl”.

„W miejscu, gdzie będzie trwać budowa, dotychczas nie cumowały duże jednostki”

Finał The Tall Ships Races 2021 rozpocznie się 29 lipca i potrwa do 3 sierpnia. Budowa Mostu Kłodnego może rozpocząć się w roku 2020, obecnie miasto czeka na notyfikację montażu finansowego, który pozwoli na rozpoczęcie zadania. Michał Przepiera w programie „Studio wSzczecinie.pl nie pozostawił jednak wątpliwości, że regaty równolegle będą odbywały się z budową mostu i innych zadań na Łasztowni:

- Często stajemy się zakładnikami nierealnych terminów, co powoduje, że nie udaje się ich dotrzymać, co powoduje rozmaite komplikacje np. formalne. Przygotowujemy się do tego zadania, ale Most Kłodny jest pomiędzy Mostem Długim a Trasą Zamkową, w tym miejscu dotychczas były dwie przeprawy pontonowe, będziemy szukali innego rozwiązania. Tam nie wpływały duże żaglowce, ten rejon będzie wówczas ograniczony – mówił Michał Przepiera.

Wiceprezydent Szczecina zapewnił, że trwające inwestycje, czyli Most Kłodny, ale i zmiana układu drogowego na ul. Energetyków, która może trwać w tym czasie, nie będą stanowić komplikacji dla uczestników The Tall Ships Races 2021. Konkretne rozwiązania komunikacyjne mają jednak zostać zaprezentowane nieco później.

Węzeł Łękno – realizacja zadania od dzisiaj. „Kumulacja inwestycji”

Dzisiaj rozpoczną się także utrudnienia na Pogodnie. Podczas naszego programu Michał Przepiera poinformował o harmonogramie prac i o tym jakich komplikacji już od dzisiaj muszą spodziewać się kierowcy, piesi, a także rowerzyści i biegacze korzystający z Parku Kasprowicza i Lasku Arkońskiego. Utrudnienia mogą potrwać nawet… dwa lata:

- To duża układanka, którą nie dało się ułożyć inaczej jak prowadzenie kilku zadań równolegle. Droga rowerowa wzdłuż Różanki jest już zamykana, odczują to piesi, rowerzyści i biegacze. Dotychczas przechodziliśmy pod wiaduktem, który stanie się placem budowy na 24 miesiące. Większe utrudnienia nastąpią w al. Wojska Polskiego, będzie to mieć miejsce na przełomie grudnia i stycznia. To już będzie duże utrudnienie, bo na wysokości ulicy Zaleskiego nastąpi tzw. „przeplatanka”, ulica jednokierunkowa stanie się dwukierunkowa. Jadąc do centrum miasta będą poprawione cykle świateł zielonych, gdzie będzie mogło przejechać więcej samochodów. Uczulam, że al. Wojska Polskiego od ulicy Zaleskiego do Solskiego będzie trudniejsza w przejechaniu – ostrzegał Michał Przepiera, Zastępca Prezydenta Szczecina.

Kolejny odcinek programu „Studio wSzczecinie.pl” już w najbliższy czwartek o godzinie 20.00. Gościem będzie polityk Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Matecki.