Aż cztery ugrupowania będą mieć swoich reprezentantów z okręgu szczecińsko-polickiego w nowym parlamencie. Podczas wtorkowego programu „Studio wSzczecinie.pl” poznaliśmy plany nowych posłów. Wszyscy deklarują chęć działania dla zachodniopomorskich i szczecińskich spraw ponad podziałami, ale czy to się uda, już niebawem zweryfikuje twarda sejmowa polityka.

„Trzeba zrobić infrastrukturę”. Nowy poseł PO chce Pendolino do Szczecina i więcej połączeń kolejowych do Warszawy

Rekordowa frekwencja i kilka politycznych zaskoczeń – w tym dobry wynik ludowców i szeroka reprezentacja Lewicy w Sejmie. Tak możemy podsumować minioną kampanię wyborczą i jej finał przy urnach. Samodzielną większość w sejmie utrzymało Prawo i Sprawiedliwość, najsilniejsza na opozycji pozostanie Koalicja Obywatelska. Podczas wtorkowego programu „Studio wszczecinie.pl” przedstawiciele największych partii deklarowali, jakie mają plany dla Szczecina i regionu w zbliżającej się kadencji.

- Pociąg relacji Szczecin – Warszawa to będzie moja pierwsza interpelacja. Muszą być co najmniej trzy, w tym jeden rano. Nie wiem, czy Pan wie, ale mieszkaniec Szczecina nie jest w stanie załatwić sprawy w Warszawie w jeden dzień, bo nie ma takich połączeń. Z Gdańska, Gorzowa czy Wrocławia można, ze Szczecina nie można – mówił poseł elekt Artur Łącki. – Słyszał Pan, żeby Pendolino miało przyjechać do Szczecina? Nie? No właśnie, trzeba zrobić infrastrukturę. Dlaczego możemy jechać w Polskę Pendolino z Kołobrzegu, a nie ze Szczecina? Będę się o to starać – mówił dalej.

„Zostawmy przepychanki, zróbmy bilans otwarcia” – będzie zgoda wśród zachodniopomorskich posłów?

Lewica zamknęła rezultat parlamentarny z dorobkiem 49 posłów i dwóch senatorów. Poseł elekt Dariusz Wieczorek zapewniał, że będzie się starał realizować wszystkie postulaty z kampanii wyborczej.

- Chciałbym skończyć chocholi taniec, jeżeli chodzi o budowę statków. Trzeba wyłożyć karty na stół i będę namawiał kolegów z Prawa i Sprawiedliwości, żeby poważnie ocenić szanse na budowę statków, a jeżeli nie, to trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: jak wspierać firmy na tym obszarze. Zostawmy przepychanki, zróbmy bilans otwarcia jak jest – mówił Dariusz Wieczorek.

Polityk Lewicy chciałby także zabiegać o rządowe wsparcie dla budowy Teatru Polskiego oraz nowej siedziby pogotowia ratunkowego.

Dla Prawa i Sprawiedliwości nowa kadencja parlamentu ma być czasem kontynuacji:

- Będziemy działać we wszystkich kwestiach, które rozpoczęliśmy w ostatnich czterech latach. Mowa o pogłębieniu toru wodnego, o tunelu w Świnoujściu, o kontynuacji budowy dróg S3 oraz S6. Dalej będziemy rozwijać port w Szczecinie oraz infrastrukturę drogową – mówił mec. Zbigniew Bogucki, radny sejmikowy Prawa i Sprawiedliwości. – Nie podzielam pesymizmu kolegów z opozycji, że w Stoczni Szczecińskiej nic się nie dzieje. Dzięki rozwojowi gospodarki morskiej możemy wrócić do pierwszej ligi polskich miast – mówił dalej Bogucki.

Wybory parlamentarne 2019 za nami

Wybory parlamentarne odbyły się 13 października. W okręgu szczecińsko-polickim wybraliśmy 12 posłów i jednego senatora. Koalicja Obywatelska zdobyła pięć mandatów, otrzymali je: Sławomir Nitras, Arkadiusz Marchewka, Magdalena Filiks, Grzegorz Napieralski i Artur Łącki. Prawo i Sprawiedliwość będzie mieć czterech reprezentantów: Marka Gróbarczyka, Leszka Dobrzyńskiego, Artura Szałabawkę i Michała Jacha. Lewica wprowadziła do Sejmu Dariusza Wieczorka i Katarzynę Kotulę. Pierwszy raz od 1993 roku w Sejmie zasiądzie szczeciński reprezentant Polskiego Stronnictwa Ludowego, czyli Jarosław Rzepa. Senatorem został prof. Tomasz Grodzki, który pokonał kandydatkę PiS Małgorzatę Jacynę-Witt.