Odbyła się regionalna konferencja Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej Piotra Krzystka. Wśród stronników prezydenta Szczecina są jego dotychczasowi polityczni partnerzy np. Władysław Diakun, burmistrz Polic czy przewodnicząca zachodniopomorskiego sejmiku Maria Ilnicka-Mądry. Niespodzianką nie jest współpraca z działaczami Polski 2050 Szymona Hołowni, ale podczas spotkania polityków pojawiło się kilka zaskakujących postaci. Czy przed nami kolejne zmiany na szczecińskiej scenie politycznej?

 

„Mało gadania, dużo pracy”. Piotr Krzystek zwiera polityczne szeregi

Współpraca z samorządowcami w 12 zachodniopomorskich powiatach, porozumienie z Forum Samorządowym Wspólne Pomorze Olgierda Kustosza, umowa z Polską 2050 oraz włączenie w szczecińskie szeregi nowej inicjatywy Michała Wilkockiego „Mia100”. Tak rozwija się Koalicja Samorządowa Zachodniopomorskie, której liderem jest Piotr Krzystek prezydent Szczecina.

– Współpraca z samorządowcami to przyjemność, bo oznacza uzgodnienie celów, konkretny plan i mało gadania, za to dużo pracy i konsekwencji, dlatego dziś możemy powiedzieć, że osiągnęliśmy cele, które wyznaczyliśmy jesienią 2021 roku – mówił Piotr Krzystek podczas regionalnej konferencji Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej

Aktywność prezydenta Szczecina może być zaskakująca, bo dotychczas włodarz miasta nie był politycznie ofensywny poza czasem kampanii wyborczej. Wybory samorządowe odbędą się prawdopodobnie dopiero w 2024 roku. Obecne działanie Krzystka pozwala na wysnucie tezy, że prezydent Szczecina może zaangażować się w przyszłoroczne wybory parlamentarne.

Wilkocki, Kustosz, Jackowski i ekipa Szymona Hołowni – coraz więcej wiadomo o stronnikach Krzystka

Wiadomo już, że w Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej na pewno zrzeszona będzie partia Szymona Hołowni i nowy ruch „Mia100” zainicjowany przez byłego radnego Michała Wilkockiego. Na spotkaniu stronników Piotra Krzystka nie zabrakło także związanego z Polskim Stronnictwem Ludowym wicemarszałka Olgierda Kustosza. Najbardziej zaskakującym gościem była radna Koalicji Obywatelskiej Dominika Jackowski.

– Poglądy Piotra Krzystka ewoluują, chociażby w kwestii finansowania in vitro, o które od lat zabiegałam. Jestem aktywna w wielu środowiskach i będę rozmawiać z każdym, kto myśli dobrze o mieście – mówi radna w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl.

Jak zapewnia, współpraca z prezydentem nie oznacza wystąpienia z klubu Koalicji Obywatelskiej. – Plan na kolejne miesiące to nawiązanie współpracy z samorządowcami w dziesięciu powiatach środkowej części regionu i porozumienia z nowymi inicjatywami w Szczecinie i innych miastach. To także, przygotowania do wyborów, niezależnie od ich daty, w tym konstruowanie wspólnych list wyborczych – mówił prezydent Piotr Krzystek. – Szacunek dla podmiotowości poszczególnych uczestników Koalicji Samorządowej, o którym mówimy będzie niewątpliwie wyzwaniem w pracy nad listami kandydatów do wyborów czy to parlamentarnych, w których OKS będzie wspierał PL 2050, czy samorządowych, gdzie główną rolę odgrywać będą z kolei samorządowcy z Koalicji – dodał prezydent Szczecina.