Rok temu podczas konferencji prasowej dotyczącej subwencji oświatowej Zachodniopomorska Kurator Oświaty zarzuciła Piotrowi Krzystkowi kłamstwo. Prezydent zapowiedział pozew. Obu stronom udało się dojść do porozumienia. Ugoda zakłada przeprosiny oraz wpłatę tysiąca złotych na cele społeczne.


Tysiąc złotych i przeprosiny

Konferencja prasowa, podczas której Magdalena Zarębska-Kulesza zarzuciła prezydentowi Krzystkowi kłamstwo, miała miejsce 29 listopada 2019 roku. Jej przebieg opisaliśmy na łamach portalu wSzczecinie.pl. Zachodniopomorska Kurator Oświaty nie przebierała w słowach, komentując wypowiedzi prezydenta Piotra Krzystka i jego zastępcy Krzysztofa Soski dotyczące sytuacji w szczecińskiej oświacie i tego, na co faktycznie wystarcza rządowa subwencja budżetowa. Z jej ust padło też wprost stwierdzenie, że prezydent „kłamie”.

Miasto zareagowało szybko i jeszcze tego samego dnia Piotr Krzystek zapowiedział pozew sądowy. Finał sprawy został ogłoszony dzisiaj w mediach społecznościowych.

„Jak pamiętacie, złożyłem prywatny akt oskarżenia. Sprawa kończy się ugodą. Pani kurator przeprosiła za swoje słowa i dokonuje wpłaty 1000 zł na cel społeczny”, napisał prezydent Krzystek na swoim Facebooku.

Pieniądze zostaną przekazane na rzecz jednej ze szczecińskich świetlic środowiskowych.

Radny Dzikowski zabrał głos: „Dość tych kłamstw i pomówień ze strony działaczy PiS”

Finał sprawy niespodziewanie i dość ostro skomentował w mediach społecznościowych radny Bezpartyjnych i jeden z bliskich współpracowników prezydenta Krzystka, Władysław Dzikowski. W swoim wpisie na Facebooku Zachodniopomorską Kurator Oświaty nazwał „bystrą panią z dobrej zmiany”.

„Brawo. Widzę, że jest to metoda. Dość tych kłamstw i pomówień ze strony działaczy PiS. Szkoda, że ta bystra pani z dobrej zmiany poszła po rozum do głowy po wyroku lub za przyczyną sądu. Niech to będzie dobry początek i przykład do przyszłych rozliczeń wszystkich tych samouwielbieńców dobrej zmiany”, napisał Dzikowski.