Wybór mebla do spania to – choć może niełatwo w to uwierzyć – jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Sen zajmuje nam od jednej czwartej do jednej trzeciej doby, a od tego, jak się wysypiamy, zależy nie tylko nasze samopoczucie następnego dnia, ale i zdrowie. Eksperci są zgodni: najlepszym meblem do spania jest łóżko lub stelaż z odpowiednio dobranym materacem.

A dlaczego nie wersalka?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, można posłużyć się analogią ze smartfonem. Taki telefon z dużym wyświetlaczem, systemem operacyjnym i możliwością obsługi najrozmaitszych aplikacji można wykorzystywać do prac biurowych albo do publikowania treści w Internecie. Nie trzeba jednak nikogo przekonywać, że znacznie bardziej nadaje się do tego komputer.

Telefon jest przeznaczony przede wszystkim do dzwonienia, a tapicerowane meble, takie jak wersalki, kanapy czy sofy, do siedzenia. Owszem, można na nich sypiać, ale do spania służy przede wszystkim łóżko, ewentualnie specjalny stelaż pod materac.

Co potrafi materac do spania

W przeciwieństwie do mebli tapicerowanych, w których podłoże do siedzenia i leżenia wykorzystuje przeważnie duże sprężyny bonellowe, współcześnie produkowane materace mogą być podzielone na strefy twardości, przystosowane do zróżnicowanego nacisku poszczególnych partii ciała. Odcinek przeznaczony pod cięższe partie (np. biodra) będzie więc nieco twardszy, a odcinki mające podpierać partie lżejsze (głowa, stopy) będą się uginać bardziej. Sprawia to, że całe ciało leżącego człowieka jest równomiernie podparte, dzięki czemu kręgosłup przybiera swoją naturalną pozycję i regeneruje się przed kolejnym dniem. Takich stref może być siedem albo dziewięć. Jednym z producentów takich materacy jest znana na całym świecie szwedzka firma Hilding, której produkty dostępne są w sklepie internetowym sennamaterace.pl. Szwedzi znani są z markowych elementów wyposażenia mieszkań, zapewniających komfort i dobre samopoczucie.

Czy jesteś w stanie odwrócić powierzchnię wersalki albo kanapy? Oczywiście nie, bo i jak? Tymczasem wiele materacy można, a nawet trzeba (np. co pół roku) odwracać dolną powierzchnią do góry i o 180 stopni w poziomie. Zapewnia im to dłuższą trwałość, ponieważ niweluje powstające z czasem odkształcenia.

Ile sprężyn jest w kanapie lub wersalce? Niewiele, bo są to spore zwoje drutu. Materac sprężynowy może ich mieścić kilkaset lub ponad tysiąc, a każda pracuje niezależnie od pozostałych. Dzięki temu podłoże dopasowuje się do kształtu i nacisku ciała, a jeśli w łóżku śpi para, to żadne z partnerów nie odczuwa ruchów wykonywanych przez sen przez to drugie.

Tapicerkę można prać – zazwyczaj wzywa się do tego celu fachowca z odpowiednim sprzętem. Materac na łóżko znajduje się w zdejmowanym pokrowcu, który można w każdej chwili zdjąć i włożyć do pralki. Zdecydowanie łatwiej jest dbać o higienę takiego miejsca do spania.

Materac – tak, ale jaki?

Wybór jest ogromny. Kto z różnych powodów nie chce lub nie może zamienić swego dotychczasowego mebla do spania na nowe, wygodne łóżko lub stelaż, na tego czekają rozmaite materace nawierzchniowe. Układa się je po prostu na obecnym miejscu do spania – ich rolą jest poprawa komfortu i zbliżenie warunków odpoczynku do tych, jakie daje prawdziwy, gruby materac. Taka kilkucentymetrowa, dodatkowa warstwa może sporo zdziałać.

Jeśli natomiast chodzi o materace na łóżka, to wybierać można między sprężynowymi, piankowymi, medycznymi i dziecięcymi. Warto starannie zapoznać się z opisem każdego z nich, a także dobrać twardość odpowiednią nie tylko do własnych upodobań, ale i wagi ciała. Może to zająć nieco czasu, ale nie będzie to czas zmarnowany. Pomocny może w tym być tekst „5 porad, jak wybrać odpowiedni materac do łóżka”.