Połączone z aquaparkiem edukatorium ma być dla zwiedzających miejscem samodzielnego odkrywania wody – jej znaczenia, roli, a także wpływu na nasze życie i cywilizację. O to, aby nowoczesna wystawa edukacyjna była atrakcyjna, zadba jeden z czterech podmiotów, które zostały dopuszczone do postępowania na jej zaprojektowanie, dostawę i montaż.

W dialogu konkurencyjnym wezmą udział: spółka Trias AVI z Warszawy; konsorcjum firm z Krakowa: New Amsterdam Sp. z o.o., Fabryka Dekoracji Marcin Pietuch i Nolabel Sp. z o.o.; konsorcjum firm: TDC Polska Sp. z o.o. z Poznania i Kvorning Design APS z Kopenhagi; spółka MAE Multimedia Art. &Education z Gdańska.

Dialog konkurencyjny zaplanowano na lipiec. Jego efektem końcowym ma być SIWZ, czyli dokument szczegółowo określający przedmiot zamówienia. Gdy powstanie, uczestnicy dialogu zostaną zaproszeni do składania ofert na zaprojektowanie, wykonanie i montaż wystawy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w listopadzie 2020 r. z wybranym wykonawcą zostanie podpisana umowa na wykończenie budynku edukatorium. Będzie na to maksymalnie 1,5 roku. Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia 25 830 000,00 zł brutto.

Edukatorium będzie składać się z sześciu poziomów opowiadających o wodzie w kontekście: fizyki, matematyki, geografii, biologii, chemii, nauk humanistycznych i historii. Tytuły poszczególnych bloków tematycznych to: Kosmos, Klimat, Ocean, Człowiek, Cywilizacja Wody i Hydroinżynieria.

Budynek edukatorium będzie połączony z budynkiem aquaparku z basenami, zjeżdżalniami i rozbudowanym saunarium. Fabryka Wody na Gontynce ma być otwarta w 2022 r.