Gościem czwartkowego wydania programu „Studio wSzczecinie.pl” była radna Sejmiku Zachodniopomorskiego z ramienia PiS Małgorzata Jacyna-Witt. Polityk zapowiedziała, że w najbliższym czasie wstąpi do partii. – Nie mam wątpliwości, że marszałkiem województwa nie zostanie Olgierd Geblewicz – mówiła. Po czym dodała, że w czasie negocjacji wyborczych wszyscy politycy blefują, stąd na dzisiejszej sesji może wydarzyć się naprawdę wszystko.

Przed sesją wszyscy blefują?

Czwartkowa sesja rady miasta przyniosła kilka zaskoczeń – przewodniczącym Rady Miasta został Michał Wilkocki z Bezpartyjnych, a wiceprzewodniczącym nie został nikt z Prawa i Sprawiedliwości, bo Bartłomiej Sochański nie uzyskał akceptacji innych radnych. Sesja została przerwana, a dokończona zostanie w następną środę (28 listopada). Według komentatorów sytuacja z miasta może przełożyć się na region i prawdopodobne jest, że obserwujemy kształtowanie się nowego porozumienia na linii Piotr Krzystek – Koalicja Obywatelska. Małgorzata Jacyna-Witt nie jest o tym przekonana: - Nie odniosłam wrażenia, że Piotr Krzystek poparł Geblewicza. Powiedział, że jeżeli uzyska on większość głosów to zostanie marszałkiem. Raczej chodziło o to, że Olgierd Geblewicz głosi, że ma większość. To jest blefowanie – mówiła polityk. – My wszyscy trochę teraz blefujemy, bo każdy ma tylko jeden głos i teraz jeżeli Prawo i Sprawiedliwość jest monolitem, tak Koalicja Obywatelska nie jest taka sama, bo nie wszyscy są zadowoleni z władzy Olgierda Geblewicza – dodała Małgorzata Jacyna – Witt.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości na pytanie, czy wyciąganie radnych z innych klubów jest w porządku odpowiedziała: - To nie tyle my wyciągamy polityków, co radni Platformy nie chcą Olgierda Geblewicza. PO to partia, gdzie są udziały, grupy wpływów, grupy interesów. Nie wszyscy radni są zwolennikami Olgierda Geblewicza i to się może okazać w czasie sesji – mówiła Małgorzata Jacyna-Witt. Nie chciała jednak zdradzić czy Prawo i Sprawiedliwość zaprezentuje swojego, alternatywnego dla Olgierda Geblewicza kandydata na Marszałka.

Olgierd Geblewicz i jego ekipa zostaną rozliczeni – zapowiada radna PiS

Marszałek Województwa Olgierd Geblewicz rządzi od ponad dwóch kadencji, poza oczywistymi sukcesami na czas jego władzy przypada m.in. słynna „afera melioracyjna” czy ubiegłoroczne zawalenie się skrzydła na Zamku Książąt Pomorskich. Małgorzata Jacyna-Witt w programie „Studio wSzczecinie.pl” zapowiedziała rozliczenie władzy, grubą kreskę i przygotowanie nowego programu dla rozwoju zachodniopomorskiego. Wszystko to będzie możliwe, o ile nowa ekipa przejmie Urząd Marszałkowski: - Polaryzacja polityczna jest normalna, ale nie znaczy, że mieszkańcy się podzielili. Część ludzi politykę ma głęboko w nosie, część popiera PO, część PiS. Przypominam, że w wyborach na prezydenta Szczecina to Platforma Obywatelska nie miała kandydata w drugiej turze wyborów na Prezydenta Szczecina. Bartłomiej Sochański wszedł do drugiej tury, mimo że to PiS współrządziło z Piotrem Krzystkiem. Czerwoną kartkę w Szczecinie dostała Platforma Obywatelska – kontynuowała Małgorzata Jacyna-Witt. Na odpowiedź, że 13 mandatów, to wymarzona „czerwona kartka” polityk odpowiedziała, że to nie tyle sukces partii politycznej, co metoda przeliczania głosów. W 2010 i 2014 roku komitety wyborcze Małgorzaty Jacyny-Witt przekraczały próg wyborczy, a i tak nie udawało jej się wprowadzić do Rady żadnego z kandydatów.

Sesja Sejmiku Zachodniopomorskiego, na której wybrany zostanie nowy Marszałek odbędzie się dzisiaj o godzinie 13.00. Oficjalnym kandydatem pozostaje Olgierd Geblewicz, w tej konfiguracji wicemarszałkiem zostałby Tomasz Sobieraj, a członkiem zarządu Jarosław Rzepa z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Piotr Krzystek w czwartek potwierdził, że kandydatką na Przewodniczącą Sejmiku Zachodniopomorskiego będzie Maria Ilnicka – Mądry, która zaledwie kilka dni temu przejęła mandat po podróżniku Aleksandrze Dobie. Bieżące relacje na portalu wszczecinie.pl