Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła koperty w przetargu na dokończenie budowy przejścia dla dużych zwierząt wraz z budową ogrodzenia drogi na odcinku autostrady A6 Szczecin Dąbie – Rzęśnica. Najtańsza oferta opiewa na 10,9 mln zł.

To kosztowna inwestycja, bo na wschód od węzła Rzęśnica zaplanowano duże, górne przejście dla zwierząt, które będzie miało szerokość 50 metrów. Nad jezdnią powstanie konstrukcja z elementów prefabrykowanych z blachy falistej, która zostanie następnie przysypana ziemią. W ten sposób zwierzęta będą miały bezpieczną drogę na drugą stronę A6.

Trzy oferty

Zainteresowane tym zamówieniem są trzy firmy. Spółka Budimex z Warszawy wyceniła swoją pracę na 10,9 mln zł. Musing Bud ze Szczecina zaproponował 13,3 mln zł, a Strabag 16,4 mln zł.

– Złożone oferty będą teraz sprawdzane – informuje Mateusz Grzeszczuk, rzecznik prasowy szczecińskiego oddziału GDDKiA.

Dokańczanie prac po Energopolu

Wszystkie prace związane z przebudową odcinka A6 Szczecin Dąbie – Rzęśnica miał wykonać Energopol. Szczecińska firma miała jednak kłopoty z płynnością finansową i przerwała prace. GDDKiA rozwiązała z nią umowę.

Dokończenie wszystkich rozpoczętych prac postanowiono podzielić na dwa etapy. Przetarg na finalizację robót związanych z remontem omawianego odcinka A6 wygrała firma PRD Nowogard. Zrealizuje je za niespełna 3 mln zł. Energopol wykonał wcześniej 80% zaplanowanych prac.

– Obecnie nowy wykonawca prowadzi już roboty drogowe na inwestycji, które powinien zakończyć już w czerwcu. Przejście dla zwierząt wraz z budową ogrodzenia autostrady zostało objęte osobnym przetargiem. Do końca tego roku planowane jest zakończenie całości przebudowy autostrady – tłumaczy Mateusz Grzeszczuk.