Mieszkańcy Szczecina mogą wpisywać się do księgi kondolencyjnej poświęconej zmarłemu Prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi.

AKTUALIZACJA: Jak poinformował właśnie Prezydent RP Andrzej Duda, dzień pogrzebu Prezydenta Pawła Adamowicza będzie dniem żałoby narodowej.

 

Księga kondolencyjna została wyłożona w halu szczecińskiego Urzędu Miasta przy pl. Armii Krajowej (środkowe wejście). Wpisów można dokonywać codziennie do godz. 20:00. Po zamknięciu budynku urzędu trzeba skorzystać z dzwonka do drzwi.

Na znak żałoby flagi na gmachu magistratu zostały opuszczone do połowy masztu.

Dziś wieczorem (14 stycznia) o godz. 18:00 Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński, odprawi w intencji zmarłego Prezydenta Gdańska, mszę świętą w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba Apostoła w Szczecinie.

W tym samym czasie na pl. Solidarności odbędzie się spotkanie „Szczecin przeciwko nienawiści”. – Spotkajmy się, żeby w milczeniu wyrazić swój sprzeciw wobec nienawiści i przemocy, żeby okazać swoją solidarność z Prezydentem Pawłem Adamowiczem. Bądźmy wszyscy, bez względu na poglądy. W tej sprawie bądźmy razem – piszą organizatorzy, Kolektyw Niezależne Centrum Obywatelskie.

Prezydent Gdańska zmarł w szpitalu na skutek obrażeń po ataku nożownika. Do tragicznego zdarzenia doszło w niedzielę około godziny 20.00 w Gdańsku, przed tradycyjnym „Światełkiem do nieba”, które kończy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prezydent Paweł Adamowicz został zaatakowany przez 27-letniego mężczyznę, jak ustalili później lekarze prezydentowi zadano trzy ciosy nożem. Miał 53 lata.