Ksiądz Zbigniew Wyka, proboszcz parafii w Mierzynie zamierza co niedzielę o godzinie 15:00 objeżdżać swoją parafię samochodem i błogosławić mieszkańców. Jak mówi, to odpowiedź na potrzebę parafian, którzy bardzo chcą uczestniczyć w mszy świętej, ale w związku z epidemią koronawirusa obawiają się o swoje zdrowie. Pierwszy przejazd miał miejsce tydzień temu i spotkał się z pozytywnymi reakcjami mieszkańców, którzy docenili otwartość duszpasterza.

– Kiedy naród nie może przyjść do kościoła, to Kościół przychodzi do narodu – mówi w rozmowie z Radiem Plus ksiądz Zbigniew Wyka z parafii Matki Boskiej Bolesnej w Mierzynie i zapowiada, że do końca trwania epidemii co niedzielę o godzinie 15:00 będzie samochodem z otwartą przyczepą objeżdżać swoją parafię i błogosławić mieszkańców.

– Musimy działać rozumnie, ale z wiarą. Gdy w historii świata wybuchały epidemie, to biskupi oraz papieże wzywali do odprawiania procesji pokutnych oraz do śpiewania suplikacji i litanii, wówczas epidemie ustępowały. Św. Jan Bosko, gdy epidemia wybuchła w Mediolanie, wysyłał swoich podopiecznych do opieki nad chorymi i żaden po błogosławieństwie się nie zakaził – mówi ks. Wyka. – Podjąłem decyzję, że będę jeździć po ulicach Mierzyna z Najświętszym Sakramentem. Poprosiłem o zorganizowanie platformy i samochodu, i pojawię się na każdej ulicy i będę prosił Boga, by zachował nas od tej epidemii, by pozwolił nam ją przeżyć, byśmy upadli na kolana i poprosili Boga o zmiłowanie. Módlmy się wspólnie, by prosić o ocalenie i by zaraza ominęła wszystkich ludzi – mówił na antenie Radia Plus proboszcz parafii w Mierzynie.

Ze względu na stan epidemii ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński wydał dyspensę od obowiązku uczestnictwa w mszach świętych. Duże zgromadzenia ludzi mogą być szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, dla których koronawirus jest najgroźniejszy. Parafia katedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie uruchomiła specjalny kanał w serwisie YouTube: https://youtu.be/nAxKBeTQ-9Q, gdzie na żywo można oglądać transmisje nabożeństw.